Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde je místo pro předávání včelařských zkušeností, pro diskuze na včelařská témata ohledně např. ošetřování včel proti nemocem či péče o včely. V žádném případě diskuse nesmí obsahovat inzerci!  

Prosím o zachování pravidel slušnosti, o zveřejňování jména a příjmení přispívatele. Připomínám, že včelaři se navzájem oslovují jako přítel či přítelkyně, snažme se tyto pojmy v praxi naplnit, a snažme se ve svých příspěvcích nebýt jízliví, a nenapadat se navzájem. 

Pokud máte nějaké připomínky k činnosti základní organizace, tyto, prosím, směřujte přímo výboru základní organizace, např. prostřednictvím jednatele či jiného funkcionáře, případně je předneste na výroční členské schůzi. 

Pokud chcete přispět celým odborným článkem nebo je Váš příspěvek příliš dlouhý, pošlete nám jej na e-mail vcelari@gmail.com a my ho přidáme na stránky. 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Blahopřání a rozpaky nad prezentací soutěže.

(Pavel Šimeček, 20. 4. 2012 21:03)

Blahopřeji př. Okálovi k vítězství v soutěži O nejkrásnější balení medu na výstavě v Brně. Nevím však, zda se jedná o př. Okála, kterého osobně znám nebo o jeho jmenovce z jiné ZO. Druhé možnosti by napovídalo to, co bylo napsáno v předchozím příspěvku, poněvadž tam bylo psáno, že členové ZO Zlín nedodali do soutěže žádný vzorek medu a př. Okál, kterého je mi ctí osobně znát, je členem (a bývalým předsedou) ZO ČSV Zlín.
Je mi také líto, že vyhodnocené nejkrásnější medy byly prezentovány na jediné fotografii (spolu s vítězným pohárem), takže nelze si příliš dobře prohlédnout, jak byly krásné (a věřím tomu, že opravdu krásné byly). Připadá mi to, jakoby se v novinách objevila reportáž a fotografie ze soutěže Miss, kde by se vítězné dívky ztrácely v pozadí na pódiu, takže by bylo možno posoudit, jakou měly barvu a střih šatů, ale zda byly krásné či nikoliv by posoudit nešlo.
Takže děkuji pořadatelům za podnětnou soutěž a věřím, že i tyto drobné chybičky se příště podaří odstranit.

Soutěž o estetické balení medu na včelařské výstavě TECHAGRO v Brně

(Jožka Okál, 15. 4. 2012 10:15)

Vážený příteli Šimečku. K Tvému obsáhlému článku musím konstatovat,že není třeba žádné omluvy. A nyní stručně:mrzí mě, že členové ZO Zlín na výzvu Okresního výboru nereagovali ani žádným komentářem a do soutěže nedali žádný vzorek medu a nyní požadují zveřejnění výsledků soutěže. Doplňuji, že návštěva členů ZO Zlín na této výstavě byla minimální zatímco např. ZO Napajedla vypravila na výstavu celý autobus.Na výstavu přijela i řada včelařů z Moravy, z Čech i ze Slovenska. K vystaveným vzorkům balení medu se jen hlasováním vyjádřilo 1060 návštěvníků. Na webu Okresního výboru Zlín bude uveřejněn o výstavě seriozní článek i s fotgrafiemi. To snad k vysvětlení stačí. Zdraví Tě Jožka Okál

Oprava článku a omluva za předchozí

(Pavel Šimeček, 13. 4. 2012 16:12)

Před třemi dny jsem vyzval pořadatele soutěže o nejkrásnější etiketu a balení medu k tomu, aby nás seznámili s výsledky této soutěže. Dnes, s odstupem musím přiznat, že můj článek byl ani ne tak obsahem, jako spíše formou napsán hrozně. Omluvou mi nemůže být ani fakt, že jsem trochu napodobil některé přispěvatele, jímž byla výzva určena, ani fakt, že jsem jej psal po náročném dnu téměř v deset hodin večer. Tuto svoji chybu jsem si uvědomil až druhý den večer, kdy jsem si přečetl příspěvěk př. Liberové a o den později jsem jej s ní telefonicky konzultoval. Prohlásila, že mi svým příspěvkem chtěla nastavit zrcadlo, což se jí podařilo. Takže, milí přátelé, buďme vděčni za to, že máme mezi sebou přátele, kteří když uděláme nějakou hloupost, např. skočíme ze skály, skočí tam za námi, či dokonce když napíšeme hnusnou formou příspěvěk na tyto stránky, tak přestože s touto formou nesouhlasí, dokážou nám nastavit zrcadlo příspěvkem napsaným stejně hnusně. Takže se všem, kterých jsem se svým příspěvkem případně dotknul omlouvám a prosím, abychom dále nepsali příspěvky ve stylu jako byly psány v závěru minulého a začátkem tohoto roku a jako byl napsán můj. To bychom si pak vzájemně stále mohli nastavovat pokřivená zrcadla. Vznikla by (a ona už částečně vznikla) zrcadlová síň, jako je v Praze na Petříně, zvaná obludárium.
A teď tedy moje opravená výzva pořadatelům výstavy:
Vážení přátelé, kteří jste pořádali výstavu O nejestetičtější a nejkrásnější balení medu a etiketu, prosím, abyste nás, včelaře, kteří se této soutěže nezúčastnili, informovali o výsledcích této soutěže, případně doplněných fotografiemi nejkrásnějších medů. Rádi bychom se poinspirovali vašimi nápady, aby se zlepšila i úroveň balení našich medů. Za kladné vyřízení naší žádosti vám již předem děkujeme. Přeji příjemný den.
Pavel Šimeček

Kyselina mravenčí

(A. Liberová, 11. 4. 2012 5:33)

Včera jsem u svých včelstev aplikovala KM prostřednictvím pomůcky, kterou jsem obdržela od ZO. Chtěla jsem už i dříve, ale obávala jsem se studeného počasí, proto až včera. Chci se zeptat, jestli jste již také KM použili a jaké máte výsledky či poznatky. Děkuji. A.

Re: Kyselina mravenčí

(T Polách, 11. 4. 2012 20:10)

Včelstva bez nátěru M1 v "bio režimu"
Aplikoval jsem 120 ml 85% KM, spady u lonských oddělků 0 - 2 ks samičky v.d na včelstvo , u kmenových 0 - 4 na středně dlouhodobém odpařovači.
Aplikaci KM do řepky ještě zopakuji.

Zpravodaj

(A. Liberová, 11. 4. 2012 5:23)

Před více než týdnem jsem dostala papírové vydání Zpravodaje. Přestože tento Zpravodaj vydává naše ZO, divím se, že Zpravodaj není dosud na našich stránkách zveřejněn. Nevíte někdo, proč?

Vyhodnocení soutěže

(Pavel Šimeček, 10. 4. 2012 21:50)

Před více než týdnem proběhla v Brně soutěž o nejkrásnější etiketu a balení medu. Protože k účasti v této soutěži byli vyzýváni včelaři i na našich stránkách a na stránkách OV ČSV, divím se, že výsledky této soutěže nejsou ani na našich stránkách, ani na stránkách OV ČSV zveřejněny. Nevíte někdo, proč?

Re:záhadné mizení včel

(T Polách, 31. 3. 2012 15:57)

Zdravím Vás příteli , myslím ,že to proběhlo v televizních novinách na Nově. Šlo o neověřenou kachnu :-)
Přítel včelař si na Nově "stěžoval", že mu divoké včely :-) zlikvidovali jednu řadu včelstev na včelnici, ( prázdné úly + zásoby) . Nejspíše ,tedy dle mého úsudku bych to typoval na varroázu.
Pro pobavení ,i jako estrádní vložka ve zprávách TV Nova to nebylo špatné :-)

Re: Re: záhadné mizení včel

(Pavel Šimeček, 31. 3. 2012 23:51)

Vážený příteli, př. Strakovi na jeho "dávný" příspěvek (6.1.2012) jsem již odpovídal, ale protože jsem uvedenou reportáž v televizi neviděl, reagoval jsem na problém vyloupení úlů "divokými včelami". Vy však uvádíte, že v reportáži se jednalo o úly, v nichž zůstaly zásoby, což by neodpovídalo vyrabování včelstva jiným včelstvem (tomu se právě o tyto zásoby jedná). O varroázu se ve Vámi popisovaném případě pravděpodobně také nejedná, spíše jde o nákazu virového původu, kdy včely vyletují z úlu a ztrácejí orientaci, takže se zpět nevracejí.
S touto nemocí mají velké problémy v USA (nazývají ji nervovou paralýzou včel). U nás se také vyskytuje, zatím naštěstí jen v ojedinělých případech.

Re: Re: Re: záhadné mizení včel

(T Polách, 5. 4. 2012 12:22)

Zdravím příteli, omlouvám se ,ale předešlé Vaše příspěvky jsem na toto téma nečetl, trochu hůře se tu na diskuzi orientuji:)
Pochopitelně ,mohlo jít o viry, nebo varoázu spolu s viry, nebo např. jen varroázu, kde roztoči sají z včelích kukel i s dospělců hemolymfu a takto napadené a později narozené včeůly se rodí s různým stupněm poškození, které skracují jejich život. Včelstvo tak postupně slábne až postupně scela zahyne ,nejčastěji v průběhu zimy. Včely většinou před smrtí ,opustí úl, v kterém zůstane dostatek zásob v plástech.
Bez laboratorního vyšetření ,(které nejsou na viry zrovna nejlevnější )tu můžeme oba jen spekulovat..:)
Nicméně máte pravdu ,že se viry vyskytují i tady u nás,především DWV a ABPV,což můžu potvrdit.
At se vám daří
_tp_

Prosím o nějaké popisky k fotkám

(Jirka, 2. 4. 2012 21:34)

Viděl jsem pěkné fotografie z Techagra a zalitoval, že jsem se nepodíval. Jen pro dokreslení, budou alespoň u některých fotogtafií komentáře, nebo popisky? Mám zatím dva dotazy. K čemu slouží a jak se nazývá ten dlouhý plochý a zubatý nůž. / vypadá jako dortový / předpokládám, že je na víčka. A kolik bylo vstupné? Děkuji. Jirka

Re: Prosím o nějaké popisky k fotkám

(A. Liberová, 3. 4. 2012 6:43)

O doplnění pospisků k fotkám zatím neuvažuji. Zubatý dlouhý nůž je odvíčkovací. Vstupné je uvedeno na stránkách veletrhů, plné vstupné bylo 160 Kč, pokud byla provedena registrace na internetu, bylo 130 Kč.

Techagro VVV

(T Polách, 2. 4. 2012 8:56)

Přátelé, měli jste na techagru zajímavou výstavu medů..dobrá práce !
Můžete po slosování zdělit ,jaký druh medu a kdo zvítězil.
Děkuji za informaci Tp_

Informace pro navštěvníky stránek ZO Zlin

(Straka Jar, 8. 3. 2012 20:20)

Zájemce o diskuzi na těchto stránkách informuji, že jsme se s př. Šimečkem dohodli na formě naší diskuze .Bude napříště probíhat u piva v některé zlínské restauraci. Já osobně se loučím, zlínskiým i ostatním včelařům, kteří sem chodili přeji vše nejlepší, podnětnou a živou diskuzi.

Otevřený dopis Jaromíru Strakovi

(Pavel Šimeček, 2. 3. 2012 0:16)

Milý Jarku,
pokládám Tě za jednoho z nejinteligentnějších lidí, které znám, a proto je mi až trapné Ti odpovídat na tak triviální otázku. Přiznám se, že tuto odpověď nepíšu rád, ale myslím, že je slušné, když jsem k tomu vyzván, odpovědět.
Jirka ve svém diskusním příspěvku velmi obsažně vysvětluje, jak je to se zapojením včelařů do diskuse a připomíná, že i když se občas na naše stránky podívá denně až 47 lidí, tak pokud jsou spokojeni s tím, co se v naší organizaci děje, necítí potřebu se k organizaci vyjadřovat.
Dále je v jeho příspěvku docela podnětné a správné to, jak vysvětluje funkci a možnosti našeho Zpravodaje.
A za nejpodstatnější část jeho příspěvku pokládám to, že se najde alespoň občas člen naší ZO, který činnost lidí, kteří pro organizaci něco dělají, přímo nebo nepřímo pochválí. Víš, ona práce členů výboru je občas docela náročná (dokonce tak náročná, že ji, pravda, někteří nejsou schopni zvládnout a po pár měsících tuto práci opustí). A i když členové výboru nejsou, jak je znám, žádní ješitové, ona taková pochvala dokáže pohladit po duši (tím spíš, když se ozývají na těchto stránkách většinou kritické a zhusta neoprávněně kritické ohlasy).
Abych předešel Tvému dotazu, které kritické připomínky jsou neoprávněné, připomenu Tvoji hlášku z 28. 2., kdy jsi (promiň, ale hloupě) napsal, že výbor vyhazuje peníze a špatně s nimi hospodaří. Peníze za Zpravodaje určitě nejsou vyhozené (viz moje připomínka v minulém příspěvku) a finance naší ZO se v posledních 11 letech určitě vydávaly uvážlivěji než dříve. Určitě dneska nehrozí, jako před zhruba 10 lety, kdy jsme měli zaplatit léčivo (tehdy jsme ho brali ještě od OV ČSV) a v pokladně chybělo zhruba 10 000 Kč. Tuto prekérní situaci jsme bohužel museli vyřešit tím, že dva členové výboru půjčili (samozřejmě bezúročně) organizaci, jejímž tehdy jsi byl i Ty členem, po pěti tisících korun.
A k Jirkovi, který se dle Tebe ani neumí podepsat. Představ si, že by na tyto stránky začal od teď posílat své příspěvky "Jožka Novák". Samozřejmě, že by lidé jako Ty zbystřili, začali pátrat, jestli člověk tohoto jména v naší organizaci je, a poté, co by zjistili, že nikoliv, začali by mít pocit, že je to "anonym", "pseudonym" či něco podobného. Já Tě však ubezpečuji, že včelař tohoto jména existuje, včelaří celkem úspěšně zhruba se 100 včelstvy ve Vracově na Hodonínsku a mám tu čest ho docela dobře znát, protože byl mým spolužákem na ZDŠ. Přesto však jej nikdo jiný v naší organizaci nezná. Tyto stránky jsou ale otevřené pro všechny, kdo mají zájem se do diskuse na nich zapojit. Dokonce znám i člověka, který není členem ČSV a poměrně často na nich diskutuje. A kdyby proti tomu někdo protestoval, byl bych první, kdo by se ozval.
Prosím, zkus se nad mojí odpovědí na Tvůj podnět zamyslet. A pokud z výše uvedeného dokážeš alespoň něco přijmout (a věř, že to bylo myšleno dobře), budu z toho mít radost - určitě nejenom já.
Zdraví Tě Tvůj přítel Pavel Šimeček

Malé upřesnění

(Pavel Šimeček, 28. 2. 2012 23:19)

Všimněte si, prosím, že můj poslední příspěvek byl odeslán přesně ve chvíli, kdy svůj poslední (a myslím, že slušný a podnětný) příspěvek odeslal i "Jirka". Takže to, že jsem reagoval na poslední dva příspěvky, nebyla reakce na něj, ale na ty předchozí.

Re: Malé upřesnění

(Straka jar, 29. 2. 2012 21:31)

Pavle čtu již podesáté poslední příspěvek jirky a stále tam hledám to podnětné jak jsi psal. Nemohu to najít a proto mi to prosím tě napiš. Já tam vidím pořád bto stejné Jirka si chce číst, Jirka se chce bavit / jinak by na tyto stránky nechodil/ ale vy ostatní tady diskutujte, něco sem napište, já se chci bavit !!! Kdysi jsem mu navrhl, když chce číst diskusi o včelách a úlech tak at navrhne diskusi o možnosti pěstovat včely v krabici od banánů. Ani to neudělal a to by dotaz stačilo jenom kliknutím přenést. Ani to neudělal. A já jsem byl připraven mu k tomuto dotazu napsat svoji zkušenost s tímto pěstováním. Píše že když se budou zájemci chtít na těchto stránkách prezentovat , tak to udělají. Je vidět že nechtějí a tak to dává zapravdu p.Okálovi, že by asi bylo rozumnější je zrušit. Takže končím a od tebe Pavle očekávám vyjasnění v čem je příspěvek Jirky / co se ani neumí podepsat/ podnětný.

Re: Re: Malé upřesnění

(Jirka, 1. 3. 2012 10:51)

Bohužel, asi je zcela zbytečné se opakovat, když někteří neumí stále pracovat s textem viz. „Možná se mýlím, ale nějak se mně nezdá když se vyvolává rádoby nějaká debata. „ a to je i další dotyčného příspěvek, neboť kolik včelařů chová včely v krabici od banánů. Tím netvrdím, že takový případ nemůže nastat, ale je docela možné, že si jej někdo jen pro oživení vymyslel. A asi pan Straka je hodně nešťastný člověk, když je tak popudlivý, málo laskavý a tolerantní. Přeji hezký den všem včelařům a jejich příznivcům. Jirka

REAKCE NA POSLEDNÍ DVA PŘÍSPĚVKY

(Pavel Šimeček, 28. 2. 2012 23:11)

Již několikrát v poslední době jsem měl chuť reagovat na příspěvky př. Okála a př. Straky, jenže jsem si řekl: "Mlč, budeš opět obviněn, že něco okecáváš," takže jsem se do diskuse nezapojil. Teď mi to ale nedá a bylo by dobré položit si otázku, proč se mnozí z nás do diskuse nezapojují. Není to náhodou tím, že diskuse na těchto stránkách je často příliš konfrontační?! Nejsou ti, co se pozastavují nad neexistencí diskuse, často viníky tohoto stavu? Nebylo by dobré nechat diskutovat i "Jirku" (i když nevíme, o koho se jedná), pokud má podnětné připomínky a návrhy?
Takže moje názory na připomínky z posledních týdnů:
1) Co se týče zájezdu do Brna, je vidno, že o něj není zájem a je zbytečné z "pasivity" obviňovat členy naší organizace. Nechal bych to na svobodné volbě každého včelaře (doufám, že předchozí kritikové pochopí, že doba, kdy jsme se povinně dívali jedním směrem a museli mít unifikovaný názor, je už zaplať Pán Bůh za námi).
2) Stejně bych nechal na svobodné volbě členů organizace, zda chtějí Zpravodaj či ne. Pokud si kritikové tohoto Zpravodaje dobře pamatují, před zhruba 5 - 6 lety proběhla anketa o tom, co má organizace pro své členy dělat a co nikoliv, a většina se pro vydávání Zpravodaje vyjádřila kladně (opět respektujme demokratickou volbu členů).
3) Pasivitu členů výboru je trapné kritizovat, protože:
a) Ukažte na organizaci v okruhu 50 km, která je aktivnější než zlínská.
b) Každý člen, který má pocit, že naše organizace může být lepší, se může do práce výboru zapojit a ukázat, že umí i něco tvořit a ne jenom kritizovat. A pokud na toto nemá čas nebo chuť, nemá ani právo na kritiku.

Tak, a teď se do této diskuse o výše uvedených problémech kdo chcete zapojte, ale prosím o konstruktivní diskusi a ne o obvinění z "okecávání".
Přeji všem krásnou a podnětnou diskusi.

Ještě k diskusi na stránkách

(Jirka, 28. 2. 2012 23:11)

Možná se mýlím, ale nějak se mně nezdá když se vyvolává rádoby nějaká debata. Vím, že zemědělci a asi i včelaři jsou konzervativní lidé, a když je všechno v pořádku a probíhá standardně, tak není co řešit a možná i zbytečně komentovat. A upozornění členů, přispěvatelů na pořad v rozhlase, či výstavu lze jen přivítat a pochválit. Pokud bych se mněl vyjádřit, tak nové prostředí seancí je asi pěknější a udrží-li výbor i standard přednášek a hostů, tak budu spokojen. No, a Zpravodaj, který vychází 2x do roka nemůže být samozřejmě aktuální tiskovinou. To by musel vycházet tak 1x týdně a na webu. Ale domnívat se, že členové nebo i další nemají zájem, případně nesledují tyto stránky je omyl. Stačí si všimnout denní počitadlo návštěvníků. Již jsem zažil i číslo 47. A to je pěkné. A tak, jak jsem uvedl na úvod, pokud budou lidé se chtít vyjádřit, tak to asi udělají. Jen bych dodal, že kdo nic neorganizoval tak neví, že v čele všeho stojí pár obětavců a okruh jejich případných známých a přátel a ostatní se víceméně vezou a jsou tu a tam s nimi ve shodě, jindy zase mají rozdílné názory. Je pak důležité, jak velké jsou tyto skupiny a hlavně jak dovedou lidi o svých názorech a postojích přesvědčit. Zdraví Jirka


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26

následující »