Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde je místo pro předávání včelařských zkušeností, pro diskuze na včelařská témata ohledně např. ošetřování včel proti nemocem či péče o včely. V žádném případě diskuse nesmí obsahovat inzerci!  

Prosím o zachování pravidel slušnosti, o zveřejňování jména a příjmení přispívatele. Připomínám, že včelaři se navzájem oslovují jako přítel či přítelkyně, snažme se tyto pojmy v praxi naplnit, a snažme se ve svých příspěvcích nebýt jízliví, a nenapadat se navzájem. 

Pokud máte nějaké připomínky k činnosti základní organizace, tyto, prosím, směřujte přímo výboru základní organizace, např. prostřednictvím jednatele či jiného funkcionáře, případně je předneste na výroční členské schůzi. 

Pokud chcete přispět celým odborným článkem nebo je Váš příspěvek příliš dlouhý, pošlete nám jej na e-mail vcelari@gmail.com a my ho přidáme na stránky. 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Jarní setkání důvěrníků a členů výboru a KRK ZO ČSV Zlín

(Kalenda Jiří, 27. 3. 2015 5:59)

Tradiční jarní setkání důvěrníků na Horákově mlýně se uskuteční v neděli 29.3.2015 od 8.00 hodiin.

Kalenda

Pozvánka na seanci Zlínských včelařů

(Kalenda Jiří, 25. 3. 2015 7:05)

Ve středu 25.3.2015 se koná tradiční seance na Hotelu Sole od 18.00 hodin.

Kalenda

Zimní měl vyšetření

(Petr, 13. 3. 2015 10:36)

Vyšetření zimní měli na varroázu 2015 se jaksi nekoná, nebo bude později, asi měl dodat přispěvatel. Jednak není přiloženo a v předchozích létech bylo hotovo už v únoru. Jirka

Re: Zimní měl vyšetření

(Kalenda Jiří, 16. 3. 2015 7:24)

Vyšetření zimní měli je již zveřejněno na stránkách www.kalendajiri.blogspot.cz v odkaze "Postřehy z činnosti ZO ČSV Zlín" a zde naleznete "Vyšetření zimní měli 2015" které se musí rozkliknout.

Kalenda

Re: Re: Zimní měl vyšetření

(Jirka, 18. 3. 2015 9:33)

Mám-li být přesný, tak uvedený nadpis zde byl několik dní před 13.4. bohužel bez možnosti dalšího rozvinutí. Proto jsem uvedený příspěvek také napsal, aby si vkladatel uvědomil, že z nějaké příčiny asi nepřipnul obsah k nadpisu. Ať se daří včelám a včelařům. J.

Pozor změna!!!!

(Kalenda Jiří, 12. 3. 2015 5:41)

Přednáška doc. MVDr. Juraje Toporčáka, Ph.D, se v plánovaném termínu 14.3.2015 nekoná pro nemoc přednášejícího. Domlouvá se nový náhradní termín této přednášky. Tímto se omlouváme, že tato akce nemůže být uskutečněna.

Za výbor ZO ČSV

předseda ing. Kalenda Jiří

léčení včel houbami

(Novák, 10. 2. 2015 10:00)

https://www.youtube.com/watch?v=GMeIJpUznnM&feature=youtu.be

Pozvánka na přednášku ing. Romana Slavíka Ph.D.

(Kalenda Jiří, 8. 2. 2015 10:20)

ZO ČSV Zlín Vás zve na přednášky ing. Romana Slavíka Ph.D. na téma Škodliviny působící na životní prostředí a jejích vliv na zdraví včel v rámci vzdělávacího zimního nedělního odpoledne, která se uskuteční v neděli 15.2.2015 od 14.00 hodin na Hotelu SOLE ve Zlíně.

Kalenda

Pozvának na přednášku ing. Romana Slavíka Ph.D.

(Kalenda Jiří, 8. 2. 2015 10:18)

ZO ČSV Zlín Vás zve na přednášky ing. Romana Slavíka Ph.D. na téma Škodliviny působící na životní prostředí a jejích vliv na zdraví včel v rámci vzdělávacího zimního nedělního odpoledne, která se uskuteční v neděli 15.2.2015 od 14.00 hodin na Hotelu SOLE ve Zlíně.

Kalenda

Výroční členská schůze neděle 25.1.2015

(Kalenda Jiří, 20. 1. 2015 7:43)

Pozvánka na Výroční schůzi ZO ČSV Zlín – U Barcuchů, neděle 25.1.2015

Výroční členská schůze ZO ČSV ve Zlíně, tentokráte volební, se uskuteční v neděli 25. Ledna 2015 v 9.00 hodin v restauraci U Barcuchů pod Jížními svahy ve Zlíně.
Program:
1. Zahájení
2. Volba mandátové, návrhové a volební komise
3. Zpráva o činnosti výboru základní organizace za rok 2014 a plán činnosti v roce 2015
4. Zpráva o hospodaření základní organizace v roce 2014 a návrh rozpočtu na rok 2015
5. Zpráva kontrolní a revizní komise
6. Návrh členů výboru a revizní komise ZO ČSV Zlín, návrh členů do vyšších svazových orgánů ČSV
7. Návrh usnesení
8. Představení nových členů ZO
9. Volba výboru, revizní komise ZO ČSV Zlín a volba zástupců do vyšších svazových orgánů ČSV
10. Přestávka
11. Diskuse
12. Schválení usnesení
13. Závěr

Kalenda Jiří

Pozvánka na přednášku MVDr. Hugo Merty

(Kalenda Jiří, 11. 1. 2015 10:13)

ZO ČSV Zlín Vás zve na přednášku MVDr. Hugo Merty na téma Mor včelího plodu a nemoci včel v rámci vzdělávacího zimního nedělního odpoledne, která se uskuteční v neděli 18.1.2015 od 14.00 hodin na Hotelu SOLE ve Zlíně.
MVDr. Hugo Merta je pracovníkem KVS SVS pro Zlínský kraj, je jeden z nejlepších, který umí rozeznat MVP ve včelstvu a působí v okrese Vsetín a v roce 2014 taktéž pracoval při prohlídkách včelstev na MVP v okrese Zlín.
Máte možnost si připravit otázky ohledně MVP i taktéž i k ostatním nemocem včel.

Za výbor ZO ČSV Zlín

Ing. Kalenda Jiří
Předseda ZO ČSV Zlín

stanovy

(jokl, 10. 1. 2015 11:52)

Přátelé, bylo by vhodné dát jménem ZO podnět RV ČSV, aby zůstatek rozpočtu ČSV byl na konci roku převáděn resp. zařazen do rozpočtu roku příštího.
Vedení ČSV si USURPUJE právo s touto částkou disponovat dle uvážení. Praxe je pak taková, že ji koncem roku "rozpouští" do svých kapes.

Vánoční a novoroční přání 2015

(Kalenda Jiří, 23. 12. 2014 13:25)

Milé přítelkyně, vážení přátelé,

funkcionáři, důvěrníci a členové naší základní organizace,


dovolte mi jménem výboru ZO ČSV Zlín Vám poděkovat za Vámi odvedenou práci pro naši organizaci ve Zlíně a včelařství v tomto roce, přeji krásné prožití vánočních svátků, pohodu a mír v srdcích. Do nového roku 2015 Vám přeji hlavně hodně zdraví, štěstí, silná, zdravá včelstva, bohatou snůšku a mnoho skvělých zážitků v našem spolku.


S poděkováním za dosavadní spolupráci v tomto roce

ing. Jiří Kalenda

předseda ZO ČSV Zlín

Pozvánka na seanci Zlínských včelařů

(Kalenda Jiří, 25. 11. 2014 8:36)

Ve středu 26.11.2014 se koná tradiční seance na Hotelu Sole od 18.00 hodin.

Kalenda

Sběr vosku na výměnu za mezistěny

(Pavel Šimeček, 23. 10. 2014 23:12)

Dobrý večer, upozorňuji všechny přátele včelaře, že příští týden ve středu 29. 10. budu na seanci v hotelu Sole brát vosk na výměnu za mezistěny ze Stražiska. Vosk musí být dobře zabalený, opatřený nápisem se jménem a příjmením včelaře, jeho adresou, přibližnou váhou vosku a rámkovou mírou, na kterou mají být mezistěny vyrobeny.

Re: Sběr vosku na výměnu za mezistěny

(Straka Jaromír, 5. 11. 2014 18:49)

Nevím, proč se berou mezistěny ze Stražiska,když se tam vyrábí metodou již dávno překonanou. Na mezistěny ze Stražiska nebudou moci včelaři až do dubna ani máknout, aby se jim nerozpadly v ruce. Nebo snad je v pozadí nějaká korupce či osobní zájem? Jinak si nejde tuto hloupost vysvětlit.

Re: Re: Sběr vosku na výměnu za mezistěny

(Pavel Šimeček, 9. 11. 2014 19:31)

Milý příteli Jaromíre,
mám pocit, že o důvodech výměny mezistěn ve výrobně, kde už si je dlouho necháváme vyrábět, jsme se už vícekrát bavili a i nyní stačilo zvednout telefon a mohl jsem ti to ústně vysvětlit, jenže jsi zvolil tuto formu a já ač nerad a s povzdechem jsem nucen ti zde odpovědět.
Takže:
1. V dnešní nákazové situaci je nutno brát mezistěny z výrobny, kde ke každé zásilce dávají certifikát, že vosk byl zahřán na teplotu 117°C, což je teplota, která spolehlivě ničí původce moru (prostým převařením vosku nelze této teploty dosáhnout). Je známo, že mnohé výrobny tohoto zahřátí vosku nejsou schopny, což zajisté přispívá k šíření moru včelího plodu.
2. Mezistěny se vyrábějí v zásadě dvěma způsoby, a to litím vřelého vosku mezi válce, čímž přímo vzniká mezistěna, anebo válcováním teplého vosku mezi dvěma válci a až ve finální fázi projitím tohoto rozválcovaného vosku mezi válci, které mu zajistí strukturu mezistěny. Nelze říci, že jedna z těchto metod je již překonaná, protože obě se užívají minimálně 80 let. Pro naši organizaci dle tebe "progresivní metodou" (válcováním) mezistěny vyráběl pan Perútka na Březnici zhruba do konce 80. let minulého století na strojích vyrobených v meziválečném období. Když jsem v začátcích svého včelaření tyto mezistěny používal a jako začátečník sbíral "rozumy" od zkušenějších včelařů, divil jsem se, že oni používají mezistěny lité. Chtěl jsem vědět proč a většina mi odpovídala, že na válcovaných mezistěnách včely špatně stavějí. Poté, co jsem hrdě prohlašoval, že mi na nich včely vždycky mezistěnu vystavěly, mi jeden zkušený včelař poradil: "Tak zkus na jaře vložit do včelstva současně mezistěnu litou a válcovanou a uvidíš ten rozdíl." Od té doby vím, jaké mezistěny jsou pro včelstvo lepší.
3. Můžu tě ujistit, že i mezistěny od pana Perútky se při pokojové teplotě nedaly ohnout, ale lámaly se, protože byly vyrobeny z čistého včelího vosku. Mám pro tebe návrh na malý pokus: zkus nalít malé množství čistého včelího vosku na hladkou plochu, rozválcovat ji a je jedno, jaká bude tloušťka této voskové fólie. Vždy při pokojové teplotě se bude lámat.
Proto vyjadřuji vážnou pochybnost o čistotě včelího vosku, z něhož jsou vyrobeny tebou propagované mezistěny. O falšování včelího vosku levnějšími náhražkami si můžeš něco najít na internetu.
4. Trochu se divím, že ty, skalní pravičák, bys chtěl vést lidi za ručičku a nedal jim svobodnou volbu, jestli si nechají vyměnit vosk za mezistěny u Šimečka, který je nechá vyrobit v osvědčené výrobně, nebo si tyto mezistěny pořídí z kdovíjaké Tramtárie. Ale dávám ti možnost, abys za rok v říjnu, kdy budu (pokud se nestane nic mimořádného) opět vybírat vosk na výměnu, ses postavil vedle mě a bral od lidí vosk na výměnu za "lepší mezistěny". A uvidíš, pokud ti několik včelařů svůj vosk svěří, jak si při tom korupčně namastíš kapsu.
5. Nevím, čím to je, ale pokud by kdokoliv jiný vůči mně použil slova jako korupce a hloupost, asi bych se trochu urazil a naštval, což ale u tvého příspěvku tak neberu. Asi to bude tím, že už tě tak dlouho znám a vím, že pro silné výrazy nikdy nejdeš daleko a snad si jejich obsah ani příliš neuvědomuješ.

Tímto jsem, doufám, vyčerpávajícím způsobem zodpověděl tvé dotazy a přeju hezký večer všem včelařům, speciálně Jaromíru Strakovi.

Re: Re: Re: Sběr vosku na výměnu za mezistěny

(Straka Jaromír, 10. 11. 2014 22:49)

Pavle my dva jsme o mezistěnách mluvili, tak bych chtěl aby se povedlo vyvolat diskusi. S mezistěnama obchoduji již mnoho let. a k nechuti obchodovat s těmi ze Stražiska mne vedla zkušenost kdy cca 20 kg jsem musel vyhodit neboť se rozlámaly. Z bloku prostě nešlo oddělit několik kusů, jak zákazník chtěl. Na vině byl chlad ve kterém se blok mezistěn nacházel. Proto ta věta že včelaři si na mezistěny ze Stražiska až do dubna nemáknou.Lámavost nebo nelámavost není způsobena příměsemi nebo falšováním vosku. ale jenom druhem zpracování. Ani mezistěny ze Stražiska neskýtají záruku že neobsahují cizí příměsy. Přiveze se tam x kilogramů vosku, ten se odevzdá a dostane se něco méně mezistěn. Ale ne zhotovených z dovezeného vosku, ten se odevzdal ve skladu a mezistěny z něho vyrobené dostane až další zákazník . Takže řešení s jistotou zhotovení mezistěn z mého vosku je zpracování vosku u menšího výrobce, který to může zajistit. Nutnost sterilizace na 117 stupnů je u každého samozřejmostí, neboť každý takový výrobce je nejen kontrolován hygienicky ale je pod stálým tlakem, protože nebezpečí rozšíření nemocí je veliké, a postihy ještě větší. Tolik na vysvětlení Ale teď prosba! Ozvěte se kdo má zkušenosti ať již dobré nebo špatné
s mezistěnama z obou druhů výrobních postupů. Nejen s ohledem na jejich pevnost či nepevnost ale i vzpomínané nechuti včel na stavění na nich.

Včelí mor a patent ke zjištění

(Jirka, 10. 11. 2014 11:09)

http://budejovice.idnes.cz/mlady-vedec-objevil-jak-odhalit-vceli-mor-fpc-/budejovice-zpravy.aspx?c=A141110_084954_budejovice-zpravy_khr#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6

Výsledky moru včelího plodu

(Jirka, 22. 10. 2014 22:15)

Asi jsem ze staré školy, ale nějak jsem se doposud nedozvěděl jaké jsou výsledky měli na mor včelího plodu, která se odevzdávala snad ještě o prázdninách. Předpokládal jsem, že včelaři kterým bylo něco nařízeno a také pohrozeno případnými sankcemi, nebudou-li patřičně součinní budou minimálně informováni na webových stránkách od spolkového vedení, když už SVS je příliš vysoko. Chtěl jsem být stručně informován o tom kolik vzorků bylo zasláno. Kolik včelařů nedodalo vzorky. Kolik vzorků bylo pozitivních a které lokality v okolí Zlín + 5 km jsou zasaženy, atd. To jsem na těchto stránkách doposud nenašel. Je možné, že výsledky ještě nejsou známy, ale pak bych uvítal průběžnou zprávu. Vzhledem k tomu, že k vzorkům jsem zatím nic nedostal, když byla požadována adresa, bydliště, stanoviště, tak jsem OK / což je pěkné / ale něco stále postrádám....


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26

následující »