Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde je místo pro předávání včelařských zkušeností, pro diskuze na včelařská témata ohledně např. ošetřování včel proti nemocem či péče o včely. V žádném případě diskuse nesmí obsahovat inzerci!  

Prosím o zachování pravidel slušnosti, o zveřejňování jména a příjmení přispívatele. Připomínám, že včelaři se navzájem oslovují jako přítel či přítelkyně, snažme se tyto pojmy v praxi naplnit, a snažme se ve svých příspěvcích nebýt jízliví, a nenapadat se navzájem. 

Pokud máte nějaké připomínky k činnosti základní organizace, tyto, prosím, směřujte přímo výboru základní organizace, např. prostřednictvím jednatele či jiného funkcionáře, případně je předneste na výroční členské schůzi. 

Pokud chcete přispět celým odborným článkem nebo je Váš příspěvek příliš dlouhý, pošlete nám jej na e-mail vcelari@gmail.com a my ho přidáme na stránky. 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

A DOST! Test medů

(Milan , 15. 5. 2012 10:55)

http://www.stream.cz/video/682591-a-dost-test-medu

Re: A DOST! Test medů

(TomP., 10. 10. 2012 18:41)

Tohle se v mediích objevuje už víc jak deset let a jsou to pořád jedny a ty stejné firmy.
Dokud nebude na MPO český Korádo Katány ,který se nebude bát opokutovat tyto firmy tak vysokou částkou ,aby je donutil balit med už jen pravý, tak se pojede zvesela dál.


Z jedné strany svaz z Vašich peněz propaguje ,jak je med zdravý a kvalitní a druhý potencionálního spotřebitele varuje jak je špatný a jedovatý (d-test).
Co si o tom má zákazník potom myslet ?

Podle mě jde o antireklamu o.s Test, která supluje práci MPO.

Asi řádil tiskový šotek.....

(Jirka, 1. 10. 2012 22:52)

Rád si přečtu co je nového na seancích, když tam nemohu být, ale z posledního zápisu týkajícího se přednášky pana ing. Přidala nemám jasno. Byla uvedená přednáška ? A o čem? Nebo byla jen dopředu avizována a představena....Zřejmě autor zápisu spěchal a v mysli bylo jasno, jen zápis byl pořízen pro ty co byli účastni. Protože i další detaily soutěže jsou jaksi obkročmo.
Byla představena příprava Medařské soutěže 2012 (17.11.2012 - Hotel Sole)
- přednáška ing. Antonína Přidala, Ph.D.
- kategorie med květový, smíšený, medovicový a pastovaný
- sklenice na vzorky budou možné k odebrání na seanci 31.10.2012 (kus za 20,- Kč)
atd.
Děkuji za objasnění. Jirka

Pozvánka na zářijovou seanci zlínských včelařů

(Kalenda Jiří, 24. 9. 2012 6:25)

Ve středu 26.9.2012 se uskuteční pravidelná seance zlínských včelařů od 19:00 hodin na hotelu Sole s následujícím programem:
- vyhodnocení včelařské sezóny,
- poslední jemné úpravy ve včelstvu, září úl zavři!
- propagace a prodej včelích produktů, farmářské a vánočnéí trhy, ......
- příprava medařské soutěže 2012.

Pozvánka na zářijovou seanci zlínských včelařů

(Kalenda Jiří, 24. 9. 2012 6:24)

Ve středu 26.9.2012 se uskuteční pravidelná seance zlínských včelařů od 19:00 hodin na hotelu Sole s následujícím programem:
- vyhodnocení včelařské sezóny,
- poslední jemné úpravy ve včelstvu, září úl zavři!
- propagace a prodej včelích produktů, farmářské a vánočnéí trhy, ......
- příprava medařské soutěže 2012.

Pozvánka - výjezdní seance 29.8.2012

(Kalenda Jiří, 27. 8. 2012 7:14)

Výjezdní seance Zlínských včelařů se uskuteční ve středu 29.8.2012 k příteli Hábovi na Lhotsko (farma za Hájem na pasekách). Předpokladaný odjezd v 15:00 hodin od hotelu Sole. Začátek se předpokládá od 16:00 hodin na včelařské farmě Jardy Hábového.

A dost - test medu

(Pavel, 13. 5. 2012 16:21)

Pusťte si video:
http://www.stream.cz/video/682591-a-dost-test-medu

přesun včel

(Petr, 12. 5. 2012 10:13)

dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Jak přesunout včely ze zadáku (malý úl, malé rámky, nevím jak lépe to popsat) do Langstrothu (větší, jiná velikost rámků). Vím že jsem o tom něco četl na včelařském foru, ale když jsem se tam šel teď podívat tak jsem zjistil že je zavřené tak si nejsem docela jist kam se obrátit :( .... a za druhé pak jestli je vhodné to dělat ještě teď nebo to nechat na pozdější dobu .. s tím zadákem se strašně špatně manipuluje a raději bych je přestěhoval teď i za cenu nulového medu, jen když se dobře zabydlí a budou dost silné na přežití zimy .. předem děkuji za jakoukoliv radu

Re: přesun včel

(Jirka, 12. 5. 2012 18:11)

Pokud mám říci vlastní zkušenost, neboť jsem to také zažil, také při umísťování divočiny do úlu. / tak před 40-50. léty /
1) Období, kdy provést.
a/ V případě nutnosti kdykoliv.
b/ Když si mohu vybrat, pak na jaře.
c/ Důvod: je ještě málo včel a případná ztráta, poškození matky se dá snadno nahradit.
d/ Následuje první větší snůška, která pomůže včelstvu ve stavbě a snůšce.
2) Způsob provedení.
A) Při přechodu na větší rozměr. Vodorovná horní loučka je delší než stávající.
1/ Ke každému rámku, jeho horní loučce, přidrátuji tenkým drátkem / klidně mezistěnkový / loučku novou, mající délku pro nový úl. Takže nyní rámek má dvě horní loučky, ale funkční je pouze ta delší, pro nový úl.
2/ Lze provádět také se včelami na rámku. Jinak včely oklepneme např. do rojáku, nebo něčeho podobného, a po umístění rámku do nového úlu, přesypeme. Nový úl je nejlépe umístit místo nahrazovaného, včely jsou zalétané na stejné místo a starý úl odsunu vedle, takže manipulace je celkem snadná, jsou –li klidné včely, dobré počasí a pomocník k ruce. Jo, je vhodné provádět v takovou denní doby, kdy už létavky mají práci a jsou venku.
3) Způsob 2B) na kratší rozměr horní loučky zatím neuvádím, protože jej pravděpodobně nebudete potřebovat, je pracnější a trochu drastičtější, neboť se musí řezat dílo.
4) Přenesené rámky se dvěma loučkami dám v novém úle co nejdříve z dosahu matky / aby je znovu nezakladla / a po vylíhnutí plodu a zanesení medem vytočím a zruším.

Zdravím a přeji zdar. Jirka

Chov matek př.J.Háby

(Včelařská farma Urban Světlá n/S, 10. 5. 2012 8:15)

Prohlédl jsem foto galérii chov matek př. Háby. Pryncip chovu je dobrý a doporučoval bych ho.

Zemřel přítel Jaroslav Havlín

(Kalenda Jiří, 8. 5. 2012 18:20)

Po dlouhé a těžké nemoci nás opustil včelařský odborník a chovatel matek př. Jaroslav Havlín.
Poslední rozloučení s př. Jaroslavem Havlínem je 14.05.2012 v 11.00 hod.v Obřadní síni v Písku.
Prosím, předejte tuto smutnou správu svým přátelům.

odkaz na článek - krádeže včelstev

(A. Liberová, 5. 5. 2012 5:56)

http://www.novinky.cz/krimi/266780-vcelari-maji-strach-zacina-sezona-kradezi-vcelstev-i-s-uly.html?ref=zpravy-dne

Čmeláci

(Michal, 29. 4. 2012 23:50)

Dobrý den.
Bydlím v panelovém domě a na balkóně pěstujeme květiny v truhlíku. Na podzim se v něm musely usadit čmeláci a teď na jaře se hojně rozmnožují. Vím že jsou čmeláci zákonem chránění ale i tak bych jim nechtěl nijak ublížit. Potřeboval bych radu co s nimi mám udělat, například zavést někam do přírody a jak si dále počínat.
Předem děkuji za pomoc.

Re: Čmeláci

(Pavel Šimeček, 2. 5. 2012 22:52)

Dobrý den,
bohužel jste zabloudil na stránku včelařů a jak vidím, tak žádný z nás Vám zatím nedokázal kvalifikovaně odpovědět. Můžu Vám však doporučit největšího odborníka na tuto problematiku v ČR. Je jím doc. RNDr. Vladimír Ptáček, CSc.
Jeho webová stránka je http://www.sci.muni.cz/ptacek a mailové adresy
ptacek@mail.muni.cz a ptacek.home@cmail.cz.
Takže v této věci nechoďte ke kováříčkům, ale k opravdovému kováři.
Přeji brzké vyřešení Vašeho čmeláčího problému.

Re: Re: Čmeláci

(Pavel, 4. 5. 2012 17:19)

Internet radí:
Pokud vám čmeláci dělají problémy, pak je lze přestěhovat. Je však nutné zdůraznit, že k manipulaci se zvláště chráněným druhem, kterým čmelák je, je nutné mít výjimku ze zákona. Stěhování tedy musí provést odborník. Přestěhovat čmeláčí hnízdo má smysl pokud se v něm dosud nevylíhly mladé matky, to je asi do poloviny července. Hnízdo stejně zanikne na podzim, stěhování má smysl pouze pokud tento zásah nepoškodí vývoj mladých matek. Aby se nevraceli, musí se přestěhovat dostatečně daleko, 1–2 km od místa "původního bydliště" a je třeba mít pro ně připraven nový útulek.
Potom se podívejte na stránky http://www.bombus.cz/stehujem_cs.html

Seance 25.4.2012

(Jirka, 26. 4. 2012 23:35)

Rád bych se podělil o mé připomínky z poslední seance. Vím, že kdo nic nedělá nic nepokazí a mám z probíhajících schůzek příjemné pocity, neboť jsou v pěkném prostředí, mají plánovaný zajímavý program a jsou doplňovány více účastníky a obrazem na plachtě, který ukáže více, než mnoho řečí, ale …schůzka 25.4.2012 mohla probíhat lépe..
a) Oficiálně začala o 1 hod. později.., než je avizováno na síti i ve Zpravodaji. Přijímám omluvu i vyjádření předsedy mezi účastníky i na jeho stránkách.
b) Bohužel, nejsem obeznámen s osobními vztahy mezi členy, ani to na takové schůzky nepatří ale zase to bylo cítit při komentování pěkného umístění našich členů v soutěži o nejlepší balení medu. Někde jsem se dočetl, že anonymně hlasovalo přes 1000 účastníků, takže jistota prvenství je zaručená, ale už nikde jsem nedozvěděl, kolik bylo vzorků v soutěži.
c) Program schůzek je naplánován dopředu tak, aby trochu předbíhal události v reálu, takže jsem se těšil na bod, na který se vůbec nedostalo…a sice .. rozšiřování včelstva, obměna díla, nasazování medníků, stavba, kvůli kterému jsem vlastně přišel. A k plánovanému poslednímu bodu také nedošlo.
d) V této souvislosti mně napadlo, zda by někdo z výboru nemohl udělat takovou jednoduchou statistiku podle počtu včelstev chovaných jednotlivými členy našeho spolku. Tak např. 1-10 včelstev chová AAAA členů, 10-30 BBBB členů, 30-50 CCC členů, 50-100 DD, 100 -150 E , více jak 150 chová F členů. Pokud se s tím nebude chtít nikdo babrat, klidně to udělám. Na základě této snadné statistiky lze lépe navrhovat probíranou látku, která by mohla být cíleněji vedena.
e) Pan Straka je asi fajn chlap, který pro včelaře dělá asi mnohokrát více než většina členů, ale jeho oponentura, jiný návrh je většinou velmi emotivní, takže se diskuze, podle mých dosavadních zážitků zvrhává a skončí úplně někde jinde.
f) Na straně 10 Magazínu Zlín 5/2012 je o ZO včelařů Zlín napsáno, že má 220 členů. Někde na naších setkáních jsem slyšel, že je nás kolem 280 členů, tak se ptám, kdo má pravdu.
Přeji zdraví a radost z práce se včelami všem včelařům. Jirka

Re: Seance 25.4.2012

(Kalenda Jiří, 28. 4. 2012 9:09)

K bodu b) celkem bylo 25 medových etiket v soutěži......... Je to hodně či málo...........
K bodu c) rozšiřování včelstva, obměna díla, nasazování medníků, stavba - byla na druhé flešce a po ukázce př. Háby a ukázky části australského videa o roztoči varroa destruktor se na to úplně opomenulo - to je má chyba, ale nikdo se neozval a tak to dopadlo jak to dopadlo...
K bodu d) tato statistika půjde nejlépe zpracovat po nahlašení včelstev k přezimování k datu 1.9.2012. To znamená vyhodnocení září - říjen. V minulém roce se dělala statistika na nástavkové a ostatní úly, ale bude dobré když tuto statistiku doplníme o jednotlivé druhy úlů, stáří, rámkovou míru, varroa dna apod. Určitě nám to dá zajímavé informace.
k dobu f) naše organizace má v součastnosti 220 členů a je možný předpoklad podle zájmu na kurzech pro začínající včelaře dosáhnout v brzké budoucnosti až 250 členů, ale to bych zbytečně nepředbíhal..

Přeji pěkný úspěšný den a pohodu a aktivní odpočinek u včel

Kalenda Jiří

Re: Re: Seance 25.4.2012

(Jirka, 29. 4. 2012 10:01)

bod d) Krása statstiky je v tom, že můžete pozorovat trendy v čase několika roků. A protže vím, že všichni důvěrníci uvedená čísla sbírají, také pro zjišťování počtu léčebných prostředků a pro vyšší složky ČSV. Tady nejde jen o to kolik včelstev celkem ubylo, nebo přibylo, ale jak se mění skladba chovatelů podle počtu chovaných včelstev. A protože jsou tato data známa nejméně tak 10 let zpátky, lze z případného souhrnu zjistit trendy rozložení chovatelů v závislosti na počtu obhospodařovaných včelstvech. Samosebou, že letošní data by pak souhrn, asi i v grafické formě doplnila. Přeji všem včelařům v těchto až moc krásných dnech aby potřebnou práci stihnuli. Jirka

Re: Seance 25.4.2012

(A. Liberová, 28. 4. 2012 10:03)

k bodu b) počty vzorků a ostatní informace o soutěži jsou uvedeny na stránce okresního výboru. Upozornění na tyto informace je i na těchto stránkách, viz. úvod, příspěvek z 15.04.2012.

Re: Seance 25.4.2012

(A. Liberová, 28. 4. 2012 10:07)

Dovoluji si požádat př. Jirku, aby v diskuzi uváděl v kolonce jméno i svoje příjmení. Pravidla pro zveřejňování příspěvků v diskuzi jsou uvedeny nahoře.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26

následující »