Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezinárodní seminář v Uherském Hradišti – tlumení moru včelího plodu (MVP )

 

7.4. 2010 proběhl seminář určený problematice moru včelího plodu.

 

V úvodu vystoupili předsedové Českého svazu včelařů a Slovenského včelařského svazu přítel Sojka a přítel Gál, kde krátce představili činnost jednotlivých svazů..

 

Poté zástupci veterinárních správ ČR a SR přítomné seznámili s legislativou, která řeší včelí nemoci se zaměřením na mor včelího plodu. Letošní změny najdete na Kurz prohlížitelů včelstev - novinky o zdravotním stavu a léčení včelstev.

 

Následovalo vystoupení odborných kapacit. MVDr. Papierniková přednesla zkušenosti se zjišťováním výskytu nákazy na Slovensku.

MVDr. Toporčák ve velmi poutavé přednášce ukázal mapy okolních států se zakresleným aktuálním výskytem MVP a zmínil se o postupu tamních včelařů.

MVDr. Pantůček nás seznámil s činností Krajské veterinární správy Jihomoravského kraje, kde si vyřídili grant a v letech 2008-10 udělají rozbory měli na mor včelího plodu v celém kraji za účelem poznání plošného výskytu nákazy.

Upozornil na zjištění, že MVP je rozšířen lokálně a jednou z možností jsou stará dědictví - 30, 40 a více let staré úly. Dále je důležitý  kontakt s ohniskem MVP ( jednak fyzický a jednak dovoz včel nebo včelařského materiálu ).

 

Z příspěvku RNDr. Čermákové uvádím pro poučení rizika moru včelího plodu:

- slabá péče o včelstva a staré dílo,

- chov slabých včelstev – následná loupež,

- nedostatečná obměna matek z chovů s vysokým čistícím pudem,

- osazování rojů neznámého původu,

- roztoč kleštík včelí a viry,

 

- nedostatečná výživa včelstva (na jihu Slovenska po odkvetení řepky, slunečnice a kukuřice je nouze ),

 

- moderní postřiky - neublíží včelám, ale rezidua v nektaru a v pylu způsobí snížení vitality včel a krátkověkost včel s velkými důsledky pro celé včelstvo.

 

Další navyšující rizika:

- málodruhová skladba snůškových rostlin,

- pozdní zakrmení – upracování zimní generace včel,

- nízká vzdělanost včelařů v oblasti zdravotního stavu včel,

- neochota měnit zaužívané postupy – nereaguje se na změny klimatu, počasí, snůškových zdrojů a na kleštíka včelího.

 

Navrhuje:

- každoroční přednáška o zdravotním stavu včel ve všech základních organizacích,

- peníze vyplacené jako náhradu za likvidaci včelstev podmínit 50% a větší obnovou původního stavu včelstev,

-  prohlížitelům včel přidělit okrsek s jeho včelaři ( na Slovensku mají pro prohlížitele včelstev označení „asistent úředního veterinárního lékaře“, který prohlídne každé včelstvo 1-2krát ročně a je to podmínka pro přidělení dotací ).

 

MVDr. Staroň uvedl systém vzdělávání asistentů na Slovensku a informoval o registru včelstev.

 

V posledním odborném příspěvku ing. Titěra poukázal, že nemoci jsou přirozenou součástí, ale člověk jim velmi pomáhá. Zboží volně se převážející po celé zeměkouli umožňuje pohodlné cestování nových nemocí. Podobně působí zalétávání, kdy v kočovném voze se zalétne až 40% včel.

Následně nás seznámil s diagnostikou MVP aneb správněji řečeno s metodou na odhalení ohniska MVP pomocí rozboru včelí měli.

Zdůraznil, že jakákoli patologická změna na včelím plodu patří na vyšetření do laboratoře a to nejlépe celý rámek zabalený do vrstvy novin.

Ve starých úlech v pórech ve dřevu mohou přežívat spory MVP a při snížení imunity včelstva může ve včelstvu propuknout nákaza. Jako příklad z praxe vzpomněl použití Regentu na postřik řepky, kdy se včelstva neotrávila, ale onemocněla MVP.

Podrobně rozebral desinfekci a upozornil, že Savo se vyrábí i bez chlóru! Na zopakování více zde Mor včelího plodu (MVP)

 

Vyzdvihl strategii:

- následné kontroly,

- prosazení stavu ohrožení,

- evidence pohybu,

- osvětové akce,

- průběžný úklid a desinfekce.

Do budoucna vidí naději v galenikách ( rostlinné látky proti MVP ) a v problematice fágů ( lidově řečeno paraziti na virech ).

 

Můj soused, slovenský kolega zhodnotil odborné přednášky jako známé věci, ale nejdůležitější viděl v oteplení vztahů, v osobní výměně zkušeností a navázání vztahů pro další spolupráci.

Mě zamrzela minimální diskuze, kdy se nevyužilo, že včelařům byly k dispozici největší včelařské mozky dvou států.

Seminář byla velmi prospěšná akce a děkuji všem přednášejícím a organizátorům a především včelařům z Uherského Hradiště za důstojné zajištění akce.

 

Ing. Evžen Babík zdravotní referent OV Zlín.