Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde je místo pro předávání včelařských zkušeností, pro diskuze na včelařská témata ohledně např. ošetřování včel proti nemocem či péče o včely. V žádném případě diskuse nesmí obsahovat inzerci!  

Prosím o zachování pravidel slušnosti, o zveřejňování jména a příjmení přispívatele. Připomínám, že včelaři se navzájem oslovují jako přítel či přítelkyně, snažme se tyto pojmy v praxi naplnit, a snažme se ve svých příspěvcích nebýt jízliví, a nenapadat se navzájem. 

Pokud máte nějaké připomínky k činnosti základní organizace, tyto, prosím, směřujte přímo výboru základní organizace, např. prostřednictvím jednatele či jiného funkcionáře, případně je předneste na výroční členské schůzi. 

Pokud chcete přispět celým odborným článkem nebo je Váš příspěvek příliš dlouhý, pošlete nám jej na e-mail vcelari@gmail.com a my ho přidáme na stránky. 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Med koupě

(Baroň, 4. 10. 2010 8:49)

Hledám včelaře ze Starého města u UH - rád bych koupil med. 775643158

Pro Antonína

(Straka jar., 2. 9. 2010 12:05)

K porouchané převodovce. Ozvi se domluvíme se , zda bude potřeba nová nebo se dá opravit. Obojí je možné. Tel603732446

Prosím o radů

(Bischof Vlastimil, 22. 8. 2010 9:10)

Bydlím ve Spytihněvy a rád bych se seznámil s někým kdo by mi poskytl více informací a poradil přemýšlím o chovu včel. Nejraději bych začal příští rok ale do té doby si co nejvíc nachystal a připravil se. Děkuji mnohokrát
Bischof Vlastimil v.r.
777593032
bischof.vlastimil@seznam.cz

dotaz

(Antonín, 21. 8. 2010 9:22)

Dobrý den, porouchala se mi převodka na 4rámkovem medomedu ,nevím kde ji koupit ,poradíte? díky .

dotaz

(pavel salvet, 12. 7. 2010 12:38)

Dobrý den prodal jsem příteli oddělky je žačátečník jsem přesvětšen že vlivem jeho špatnáho zacházení o včelstva přišel(matky značené kupované a oddělky byli na 5-rámcích)nyní chce vrátit peníze poraďte co mám dělat jak se zachovat s té samé várky mám taktéž oddělky a všechy jsou zdravé dnes již na 11-ti rámcích za odpověď děkuji Salvet Tel.737533383

fanoušek

( Petr Pracna, 5. 7. 2010 14:28)

Všem zaníceným včelařům přeji krásnou sezonu a radost z práce.
Rád pročítám a sleduji vše o chovu včel. Pozorně sleduji komentáře a názory . Někdy mně však celkem štvou některé diskuse o politice. Včelstvo nezajímá kdo vládne -TO PRACUJE-. VČELAŘ-CHOVATEL JE TÍM POLITIKEM,jenž s včelstvem žije, komunikuje a pro něj vytváří co nejlepší podmínky. Hovořme o včelách ,diskutujme o tom co je potřebné nenapadejme se. Bez vaší poctivé práce a výsledků nedokáže nikdo nic. Přemejšlejme radši o tom jak rozšířit vaše řady a jak pomoc začínajícím včelařům.
Přeji všem krásné slunné dny - hodně zdravého všelstva - hodně medu a málo žihadel.

S pozdravem Petr Pracna

Oceněná medovina!!

(Straka jaromír, 17. 5. 2010 21:40)

V soutěži potravinářských výrobků Perla Zlínska byla oceněna medovina daná do soutěže členem naší ZO př. Hábou Jaroslavem. Jednak gratuluji k takovému ocenění a zároveň si dovoluji vyzvednout píli a pracovitost př.Háby, který tak propaguje včelařství a přitom ukazuje, jak je možno zatraktivnit včelařství po ekonomické stránce. Budiž to vzorem i pro ostatní včelaře.

Den země - ohlasy.

(Straka Jaromír, 25. 4. 2010 22:04)

15.4. jsem zval zájemce na den země ve Zlíně, osobně jsem se nemohl zůčastnit tak jsem stále čekal na odezvu,jak se povedlo a zda to stálo zato být tam se stánkem jako ZO Zlín a ono stále nic žádná odezva ! Znamená to že tam nikdo nebyl ???? Tak asi nemá smysl něco takového dělat! Alespoň já to tak chápu a vezmu si z toho ponaučení pro akci spojenou s oslavou 90 výročí organizace.

Den země ve Zlíně

(Straka Jaromír, 15. 4. 2010 16:52)

Informuji všechny kteří mají zájem, že ve čtvrtek 22.4. bude na zlínském náměstí probíhat akce "Den země". Této akce se zůčastní i naše ZO ČSV-bude mít svůj stánek. Kdo můžete přijďte podpořit nejen náš stánek ale i celou akci.

Pohřeb př. ing. Bábka - oprava

(Pavel Šimeček, 29. 3. 2010 14:41)

Pohřeb př. ing. Bábka se uskuteční sice ve středu, jak jsem psal, ale ne tento týden - až o týden později, 7. dubna 2010. Jinak všechny ostatní údaje platí.

Úmrtí př. ing. Bábka

(Pavel Šimeček, 28. 3. 2010 22:37)

Dnes v neděli 28. 3. 2010 zemřel iniciátor založení a bývalý vedoucí včelařského kroužku na ZŠ Podhoří př. ing. Miroslav Bábek ve věku nedožitých 90 let. Svoji lásku ke včelám předával spoustě mladých lidí, za což mu všichni děkujeme.
Pohřeb př. Bábka bude ve středu 31. 3. v 10.00 hodin z kostela sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně.

Z činnosti ZO ČSV Zlín slovem i obrazem

(Jaroslav Matoušek, 23. 3. 2010 21:51)

Ojevil jsem na stránkách přítele ing.Kalendy poměrně
obsáhlé informace o činnosti naší organizace ( od vý-roční členské schůze v lednu, přes výborovou schůzi,včelařský ples, přednášku, a další, až po okresní konferenci a setkání důvěrníků 20.3.t.r.).
Sluší se poděkovat za velmi pohotové uveřejnění těchto informací i fotografií.Díky.

Díky

(roman77, 14. 3. 2010 18:45)

děkuji za radu

Rada pro Romana 77

(Straka Jaromír, 13. 3. 2010 20:34)

Ještě k tomu eventuelnímu krmení včel na jaře. V literatuře se sice píše o medosojovokvasnicovém těstě ale já jsem se s ním /myslím hotovém těstě/ nikde nesetkal, a to se v oblasti přípravků pro včely pohybuji. Takže asi to nebude tak dobrý nápad. Pro doplnění pylových zásob se ale doporučuje uchovat tzv pylovou desku, t.j. v době dostatku pylu plást s pylovýmy zásobami uchovat, zakonzervovat zasypáním cukrem a pak na jaře podat včelám. Ale to je rada na příští rok. Letos asi opravdu jenom spojovat.

Med do medovníku

(Kalenda, 13. 3. 2010 18:35)

Med do medovníku? Od včelaře z Lhotska
velikost textu:13. března 2010 0:00
Základní součástí medovníku je -jak už název napovídá - med. Medoks ze Všeminy používá výhradně med lesní neboli medovicový, který si udrží své aroma i po pečení. Jeho největším dodavatelem je Jaroslav Hába z Lhotska u Vizovic. Pro Hábu je včelařství celoživotní koníček, na plný úvazek se mu ale věnuje až v posledních třech letech, kdy se stal dodavatelem Medoksu.

„Dohodli jsme se, že ode mne budou odebírat veškerou produkci, tak jsem do toho šel naplno a ještě navýšil počet včelstev,“ vzpomínal Hába. Dnes se stará o 270 až 300 včelstev a na výrobu dortů dodává ročně jeden a půl tuny medu.

Hába je vyhlášeným včelařem, který získal celou řadu ocenění. Například loni byl jeho med vyhlášený jako nejlepší v okrese Zlín, na což je patřičně hrdý. Triumf mu připomíná diplom a pohár.

Včelařství je podle Háby velmi náročný koníček a vedle nutné teorie je důležitá i praxe.

„Literatury je dnes tolik, že něco čtete a po chvíli ani nevíte co. Jak se starat o včely je nutné vidět, a proto pořádám pro kolegy nejrůznější kurzy. Nejbližší budu mít v polovině května, zaměřený bude na chov včelích matek,“ řekl.

Hába také pomáhá kolegům, kteří o svá včelstva přišli, zejména kvůli velmi nebezpečnému včelímu moru. Jeho včely tak pomáhají udržet tradici včelařství třeba na Vlašimsku.

Spolupráci s Medoksem si Hába pochvaluje. Spokojený je i proto, že mu medovníky chutnají. „Jsou velice dobré, a proto jim fandím. Velice mě zajímalo, jak se tyhle dorty vyrábí, tak jsem si domluvil návštěvu ve Všemině. Byl jsem překvapený, jak moderní je tam provozovna,“ přiznal včelař.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Rada pro Romana77

(Pavel Šimeček, 11. 3. 2010 23:13)

Rád bych Ti sdělil, že pokrmení včel těstem ze směsi medu a sojové moučky, případně s přídavkem kvasnic, není vůbec dobrý nápad, protože toto těsto v březnu požívají dospělé včely, v jejichž zažívacím traktu sojapyl způsobuje velké problémy, takže nosema a zkrácení života těchto včel na sebe nedá dlouho čekat.
Dříve tyto pokusy někteří včelaři prováděli, dneska se ví, že tento způsob "podněcování" je kontraproduktivní.
Jediným rozumným způsobem podněcování včelstva v předjaří je přisunutí plástu již zpracovaných zásob (z minulého roku) těsně vedle plodového tělesa. Pokud máš slabé včelstvo, které je jinak zdravé, je v tuto dobu jediná solidní možnost jeho zužitkování spojení tohoto včelstva s jiným včelstvem. Je mi jasné, že se Ti jako začátečníkovi tato rada vůbec nebude líbit, protože tímto zákrokem si snížíš počet včelstev na stanovišti, jenže slaboch by Ti na jaře stejně žádný užitek a radost neposkytl a v plné sezóně od posíleného včelstva lehce uděláš oddělky, čímž počet včelstev doplníš na původní stav.
Pokud chceš v jarním období mít solidní včelstva, je dobré je začít tvořit již v červenci a srpnu předchozího roku, protože platí stará zásada, že nelze zazimovat slabocha a vyzimovat dobré včelstvo.
Přeji hodně radosti ze včelaření.

potřebuji radu

(roman77, 10. 3. 2010 18:47)

dobrý den, potřebuji radu jsem začáteční včelař, nějaké zkušenosti sice mám ale je tu pár otázek které bych potřeboval zodpovědět tak se pokouším někoho oslovit. Jedná se mi o zakrmení včelstva na začátku předjaří(tedy hned v puli března) pookud je včelstvo slabé a potřebuje se rozplodit co nejsilněji. Nemám jaksi pylové plásty tak jsem dostal radu zakrmit včely medovím těstem je to zřejmě starší rady od staršího tedy zkušeného včelaře jen se chci zeptat jestli stím má osobně někdo jiný zkušenost, protože se mi to zdá jako velmi dobrý nápad. Mísení těsta je 1/2kg medu s sojovou moučkou(sojapylem) a sušené kvasnice. Dále bych rád věděl jestli existuje i jiný recept kdyžtak pošlete a poradte děkuji roman77

Tak nějak se divím

(Jirka, 16. 2. 2010 22:54)

Bohužel jsem zklamán probíhající diskusí. Je to podle mne plácání a tlachání velkého stylu. Jen se divím, že se přidávají i jinak asi rozumní lidé. Je úplně jedno jestli jsou pod jménem, či loginem. Asi k tomu mají nějaký důvod, a když se uplatňují nevulgárně, tak prosím. A pokud ne, tak je na adminovi,aby příspěvky smazal. Mile jsem byl překvapen stránkami nového předsedy, zejména pěknými fotografiemi. Jen / podle mne / bych dodal tu a tam vtipný titulek, či komentář, aby i nezasvěcení byli v obraze. Přeji čtenářům hodně zdraví a radosti ze života.Jirka

Socialismus nejtemnější era čechů.

(Straka Jaromír, 14. 2. 2010 18:40)

Milý Jamesi, asi jsi zřejmě mladší 20 let když si nic ze socialismu nepamatuješ. Jinak by ses zamýšlel kde ty potraviny vyprodukované fungujícím zemedelstvím byly. Pamatuji se zřejmě na rozdíl od tebe, když jsi tak mladý že pro mléko jsem musel vyrazit v sobotu již ráno abych ho dostal, totéž pro chleba, o cukru pro včely si nech vypravovat od starších a to prosím když zemedelci včetně cukrovarů plnili plán na 120 % soutěžili o Titul soc. prc. ale cukr nebyl Jak to bylo možné ??? A všude se překračoval plán a nic nebylo ani ten toaleták na prdel nebyl Tak já si fungující hospodářství nepřestavuju Zamysli se a když se ti po socialismu stýská tak se odstěhuj na Kubu nebo do sev. Koreje tam to funguje a na rozdíl od mojí generace ti nikdo na hranicích nebude bránit ani po tobě střílet což jsme si my, žijící v koncentráku obehnaném ostnatým drátem a spravovaném "moudrou" ale blbou KSČ nemohli dovolit. Ale asi nebudes mladší 20 let zřejmě si také vyrostl v tom koncentr. táboře zvaném ČSSR protože ti zůstal stále ten strach ve kterém nás KSČ udržovala když se neumíš ani podepsat a za svoje názory se stydíš.

Socialismus- zlata era

(jesse james colorado, 13. 2. 2010 21:41)

Vazeny priteli ze zlina.Urcite se vam to nebude libit ,ale ja povazuji dobu v socialismu za zlatou eru ceskeho vcelarstvi.Stat vcelarstvi maximalne podporoval, nebot si uvedomoval jeho vyznam pro zemedelstvi.Dnes je to jedno.Vsechno vyresi tzv. klausova neviditelna ruka trhu.Zemedelstvi je v troskach,levne a kvalitni mleko asi budem vozit z Ciny a kvalitni odpadove maso z jizni ameriky. Navic si troufam tvrdit,ze soucasna celosvetova krize tu vasi teorii jedineho funkcniho systemu tak trochu nabourava.......


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26

následující »