Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde je místo pro předávání včelařských zkušeností, pro diskuze na včelařská témata ohledně např. ošetřování včel proti nemocem či péče o včely. V žádném případě diskuse nesmí obsahovat inzerci!  

Prosím o zachování pravidel slušnosti, o zveřejňování jména a příjmení přispívatele. Připomínám, že včelaři se navzájem oslovují jako přítel či přítelkyně, snažme se tyto pojmy v praxi naplnit, a snažme se ve svých příspěvcích nebýt jízliví, a nenapadat se navzájem. 

Pokud máte nějaké připomínky k činnosti základní organizace, tyto, prosím, směřujte přímo výboru základní organizace, např. prostřednictvím jednatele či jiného funkcionáře, případně je předneste na výroční členské schůzi. 

Pokud chcete přispět celým odborným článkem nebo je Váš příspěvek příliš dlouhý, pošlete nám jej na e-mail vcelari@gmail.com a my ho přidáme na stránky. 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Tak vidíte p. Okál!!!

(Straka Jar., 29. 12. 2010 12:30)

No neměl jsem pravdu!!! Přece jsem se vsadil, že nikdo se o život v ZO CSV Zlín nezajímá. Že se ozval př. Šimeček, no budiž tak jsou 4 lidé v organizaci, na počet členů to stále platí že se nikdo nezajímá. Ale podívejte na počítadlo denně tam je návštěva 15-20 lidí možná ne všichni ze Zlína ale několik ze Zlína určitě ano, ale stopa po přečtení žádná !!!!! A když mně navrhoval Simecek že mám dát hlasovat o Zpravodaji na schůzi....chahcacha Simecek je asi v organizaci teprve krátko když neví jak by to dopadlo. Na otázku kdo chce aby Zpravodaj vycházel tak vyletí nahoru les rukou a když se zeptám kdo s jeho realizací pomůže byt krátkou zprávou tak bude okamžitě sál plný invalidů bez rukou. Takže trvám na návrhu aby Zpravodaj přestal vycházet - v té podobě jak je nyní dělaný nesplnuje zadání které dostal při zrodu a je to vyhazování peněz Smutný Straka

Do diskuse

(Josef Okál, 29. 12. 2010 10:46)

Jen Ing. Straka,Ing.Matoušek,neutrálně př. Šimeček a bohužel nikdo jiný neodepisuje na diskusní příspěvky zlínských včelařů.Mrzí mne, že žádný včelař a zejména žádný člen výboru nereaguje na moje konkrétní návrhy,které se týkají aktuální problematiky ZO Zlín: 1. zlepšení úrovně zpravodaje zlínských včelařů 2. návrhu pro vyhlášení podmínek pro jmenování Včelaře roku 2010 na výroční členské schůzi 3. ani na zlepšení prozentace krojovaných včelařů na důležitých akcích své organizace. Včelaře a ani členy výboru tato problematika asi nezajímá. Má výbor důležitější starosti? Jestli ano, tak promiňte, že se o něco snažím. Zkusíme to projednat na lednové seanci, na které ale chodí také málo členů výboru, což je škoda. Zlepšíme se v Novém roce nebo budete i nadále dělat mrtvého brouka? Přeji vám všem hezký den

Přání

(Straka Jar., 24. 12. 2010 13:40)

I já přeji všem, kteří občas navštíví tyto stránky pěkné vánoce a úspěšný rok 2011. Třeba se aktivita na těchto stránkách v příštím roce zvýší ku prospěchu včelařství na zlínsku. Alespoň si to přejme!! Zdraví Straka

Přání

(Jaroslav Matoušek, 24. 12. 2010 10:04)

Všem přítelkyním a přátelům i jejich rodinám přejeme pěkné Vánoce a v celém novém roce hlavně zdraví i trochu toho štěstí a pohodové včelaření.
Matouškovi

Přání

(Sousedík, 22. 12. 2010 16:47)

Příjemné prožití svátků vánočních,
všem včelařům a včelařkám zdravá včelstva,
hodně štěstí a zdraví v novém roce 2011.
Přeje ozdravný referent s rodinou.

Aerosolování - co si o tom myslíte?

(A. Liberová, 5. 12. 2010 15:19)

Včera, 4.12.2010 jsem připravila včelstva na ošetření aerosolem. Vyčistila jsem podložky, vymetla jsem mrtvé včelky z drátěného dna, bylo jich tam max. do deseti kusů. Dnes dopoledne proběhlo ošetření. Kolem 14 hodiny jsem šla zkontrolovat úly. Na podložkách jsem spočítala spadené roztoče. V prvním úlu byl jeden, ve druhém dva, ve třetím pět, ve čtvrtém a pátém úlu jsem žádného nenašla. Při kontrole podložek jsem si všimla, že na drátěném dnu leží nějaké mrtvé včely. V 1,2,4 a 5 úlu jich bylo cca po 10-15, ve 3 úlu jich bylo o hodně víc, cca 70. Při vymetání mrtvolek jsem bohužel zjistila, že jedna včelka je nějaká "tmavší a větší", ano, byla to matka. Jsem smutná. Nevíte, co bylo špatně? Nebo je to běžné riziko při aerosolování? Jsem přesvědčena, že aplikace ošetření byla zcela bezchybná. Prosím o vaše zkušenosti a názory. A.

Re: Aerosolování - co si o tom myslíte?

(př.Sousedík, 6. 12. 2010 12:13)

O úhynu matky slyším po prvé.Záleží při jaké venkovní teplotě byl aerosol aplikován.Pak doba aplikace,kolik bylo nástavků.Aplikace aerosolu s acetonem se provádí od + 10 do - 5stupňů.
Přeji příjemný den a je mi líto uhynulé matičky.
Honza

Re: Aerosolování - co si o tom myslíte?

(Marcel, 14. 12. 2010 17:14)

Dle mého názoru došlo při aerosolu k rozrušení včelstva a jeho pohybu. Tímto pohybem včel se uvolnily již uhynulé včely, které bývají zachycené na loučkách a plástech. Myslím, že aerosol úhyn nezavinil.
Marcel

odpověď na diskusní příspěvky

(Josef Okál, 14. 12. 2010 14:57)

Můj článek vyvolal částečný ohlas a já tedy navrhuji od diskuse přejít k realitě.1. zpravodaj zlínských včelařů má 15letou tradici,má již své čtenáře,je informativní i zábavný.Vydání posledního zpravodaje zaznamenalo určitou krizi.Je to způsobeno redakční radou nebo členy výboru?Asi obojím.Příprava každého čísla by měla mít na dané pololetí svůj plán témat navržený redakční radou a doplněný stanovisky výboru.To se bohužel neděje.Výbor by měl být iniciátorem a pomocníkem redakční rady.Obě strany by měly oslovovat členy a známé i nové dopisovatele,aby se zpravodaj stal opět žádaným a čteným odborným,poučným a zábavným periodikem.Přípravě i obsahu zpravodaje je nutné se věnovat včas a to by měla být starost hlavně šéfredaktora.Zpravodaj tvořit a připravovat s láskou a zápalem.Druhé téma:návrh a podmínky pro vyhlašování VČELAŘE ROKU.Propagaci,zviditelnění a ocenění práce obětavého včelaře není třeba zdůrazňovat,na výborové schůzi již před dvěma roky byl návrh podmínek řečen-asi již zapomenut.Navrhuji proto podmínky pro zvolení včelaře příslušného roku:1.aktivní včelař s kladným vztahem k modernímu způsobu včelaření-včetně používání nových typů vybavení.2.obětavý propagátor včelařství a včelích produktů.3.příkladný včelař,důvěrník nebo funkcionář.4.aktivní účastník na schůzích,přednáškách,seancích a odborných kurzech a zájezdech,sledování odborné literatury.5.včelař,který získává nové členy a mládež ke včelaření.6.podmínkami a organizací VČELAŘE ROKU,seznámí výbor,důvěrníky.Navrhovatel uvede jméno včelaře a stručné zdůvodnění+svůj podpis.POSTUP VYHODNOCENÍ:výbor posoudí navržené kandidáty-vybere nejlepšího a na výroční schůzi jej vyhlásí VČELAŘEM ROKU.Včelař roku bude poctěn diplomem a pohárem s nápisem:VČELAŘ ROKU 2010....Ke třetímu tématu-prezentace ve včelařských krojích se nikdo nevyjádřil.Někteří členové výboru ani možná neví,kolik krojovaných vest ve spolku máme.Jaká se dělá reklama na prezentaci zlínských včelařů na slavnostních akcích nevím.Na oslavě 90.výročí zlínské organizace nás bylo v krojích asi sedm.Neměl by výbor dbát o lepší prezentaci-třeba na výroční schůzi nebo na včelařském plese?Těším se na představení zlínských včelařů na všech akcích i na včelařské akademii.Škoda,že nás reprezentují i naši někteří velkovčelaři,kteří nejsou členy naší organizace a naše kroje tím pěkně zviditelňují a naši velkovčelaři kroje bohužel ani nemají.Zamyslíme se nad danou skutečností?Přeji krásné Vánoce a zdraví v Novém roce.

Reakce na poslední příspěvky

(Pavel Šimeček, 13. 12. 2010 22:26)

Zdravím všechny včelaře. S potěšením musím Jardo Strako zkonstatovat, že jsi prohrál sázku s přítelem Matouškem (doufám, že nám dáš vědět, co jsi prohrál). Dále bych se přítele Straky rád zeptal, co mimo kritiky neúčasti našich včelařů na včelařských akcích v krojích je v příspěvku přítele Okála negativního? Já jsem tam nic takového neobjevil a proto doufám, že pokud přítel Straka tuto negativní kritiku přijímá, tak se na naší příští výroční schůzi objeví také v kroji.
Protože však ve Zlínské organizaci pamatuji minimálně tolik co př. Straka, můžu zkonstatovat, že určitě o dění v organizaci má zájem více lidí než zmínění tři členové a proto by problémy měly, a doufám že i budou řešeny na našich schůzích, seancích a dalších akcích i s dalšími lidmi, kteří se do dění v organizaci aktivně zapojují.
Co se týče zpravodaje, sice jsem nebyl jako př. Straka iniciátorem jeho vydávání, ale v posledních letech jsem se na této činnosti s manželkou výrazně podílel a proto ke zpravodaji zaujímám toto stanovisko: Zpravodaj k naší organizaci již neodmyslitelně patří a měl by členy naší organizace informovat o akcích, které naše organizace bude pořádat a glosovat události, které již proběhly. Bez Zpravodaje by nemělo šanci se o těchto činnostech zhruba 180 členů organizace dozvědět. Samozřejmě je žádoucí, aby tyto základní informace ve Zpravodaji byly doplněny i zajímavostmi o včelaření, křížovkou, včelařskými vtipy, inzercí a pod. Takže já jsem rozhodně pro to, aby Zpravodaj dále vycházel, ale protože př. Straka je příznivcem demokracie, tak má možnost o tomto tématu nechat demokraticky hlasovat na naší výroční členské schůzi.

Apel př. Matouska.

(Straka jar., 13. 12. 2010 12:28)

Kolego Matousku, tvůj apel je na místě ale proc vyzýváš členy aby čekali na kontakt s někým z výboru. Tvůj apel si přečte jenom ten , kdo sedí u počítače a je připojen na stranky nasí organizace. Pak má hned možnost zaujmout stanovisko/odložená akce je ztracená akce !!/. Ale protože již něco ve zlínské organizaci pamatuji, tak se mohu vsadit o co chces, že nikdo nezareaguje. O dění v organizaci nikdo mimo Okála, Matouska a Straky nemá zájem a tak navrhuji: sejděme se my tri někde, nejlépe na pivu a tam diskutujme. Nikoho jiného to nezajímá a nikdo nic nechce dělat! Zdravím Straka

Žádost, prosba, vybídnutí

(Jaroslav Matoušek, 11. 12. 2010 22:19)

Vážené přítelkyně, vážení přátelé,
žádám, prosím a vybízím vás,abyste si pročetli poslední příspěvky př.Josefa Okála a Jaromíra Straky a připravili si své názory, návrhy, připomínky zejména ke dvěma tématům. A to 1.ZPRAVODAJ a 2. MANUÁL.Tato svá stanoviska můžete uplatnit při příležitosti jakéhokoli kontaktu se členy výboru ( schůze výboru, seance, výroční schůze atd.).Díky. Jar.Mat.

Reakce na př. Okála

(Straka Jar., 11. 12. 2010 11:07)

Ve svém příspěvku navrhuje p.Okál odměnovat /spíše použijme výrazu vyzdvihnout/ včelaře z naší organizace a toho zveřejnit s odůvodněním, proč toto označení dostal. Fajn - dobrý nápad, ale aby to mělo váhu tak by to měl být včelař, na jehož navržení by se mohly podílet všichni členové t. j. výbor by měl vyzvat členy aby dávaly návrhy na své kolegy se zdůvodněním. K tomu by měl tedy být vydán "manual" co se má hodnotit, komu a dokdy návrhy dodat a pod.A výbor by pak měl vybrat z těchto návrhů/včetně svého/ a zveřejnit. Pěkný zimní a sněžný čas přeji všem.

Reakce na příspěvek p.Okála.

(Straka Jar., 10. 12. 2010 21:44)

Ano jsme sice možná jedna z největších včel. organizací, ale na aktivitě členů to je málo znát. Budu mluvit o Zpravodaji. Je na světě již 15 let, vznikl se snahou vytvořit tiskovinu, která by otiskovala informace, zážitky, pozorování, zkušenosti no prostě všechno co se včelaření týká a s čím by členové se chtěli podělit s ostatnímy. K tomu je ale potřeba spolupráce alespoň větší skupiny/nejlépe většiny/ členů organizace. Bohužel tomu tak není. Např poslední Zpravodaj měl uzávěrku 31 září, 5.října byla schůze výboru kde na dotaz jak to vypadá se zpravodajem odpověděl přítomný př. Šimeček/ tedy člověk mající na starosti redakční radu/ nic nemám, nic jsem nedostal. Tak se honem něco "uplichtilo" a vydalo. Rozhodně to ale nesplnilo cíl a záměry, které byly do Zpravodaje vkládány!! Takže navrhuji, aby vydávání Zpravodaje bylo skonceno, v dané podobě je to zbytečné vyhazování peněz!!! K dané výzvě se cítím být oprávněný, protože jsem to byl já, který zrod Zpravodaje před 15 roky inicioval a který dneska prožívá zklamání z jeho neuspěchu. Lituji že se musím připojit k p. Okálovi s negativním hodnocením ale bohužel taková je skutečnost.

reakce

(Josef Okál, 10. 12. 2010 15:15)

Vážení zlínští včelaři i členové výboru,dovoluji si tímto také vstoupit na webové stránky s mými návrhy a přáním,aby i nadále byla zlínská organizace v popředí všeho dění.Slyším od včelařů dost připomínek,co by se mělo zlepšit,jak by se to či ono mělo dělat.Tyto názory však probereme na našich seancích.Mé návrhy posuďte sami.Doufám,že nebude všechno zdůvodňováno jak to nejde,že na to nejsou finance atd.Tak za prvé:před dvěma roky začal výbor vyhlašovat a citlivě odměňovat VČELAŘE ROKU.Bude výbor v této tradici pokračovat i na naší příští výroční schůzi?Máme tolik obětavých včelařů,důvěrníků i funkcionářů!Za druhé:okresní výbor ČSV připravuje velkou celostátní akci VI.včelařskou akademii.Na tuto akci chystáme další-t.j.třetí propagační panel s názvem"SEDM DIVŮ VČELY MEDONOSNÉ",tak by mě potěšilo,kdyby i zlínští včelaři jako největší organizace si nechali zhotovit svůj panel,kde by se prezentovali a propagovali.Za třetí:na oslavě 90.výročí založení zlínské organizace bylo přítomno poměrně málo krojovaných včelařů-zlepší se prezentace krojovaných na výroční schůzi?Odpovědi mě potěší nebo půjdou do ztracena?Josef Okál

Aerosolování - nebezpečí

(J.Straka, 6. 12. 2010 17:26)

Ihned po dopisu pí Liberové jsem sel hledat v dostupné literatuře zda najdu něco o nebezpečí při aerosolování. Ale nic, nikde ani zmínka něco třeba jako pozor na teplotu, pozor na dávkování, no prostě nic. Takže to je záhada. Ale třeba to byla "stará" matka, kterou včelstvo stihlo napodzim vyměnit a ona spadla mrtvá na dno teprve nyní. No bude zajímavé co najde pí Liberová na jaře v úle. Dříve než při jarní kontrole se to nedozvíme. Zajímavý úkaz, o výsledku prosíme informovat

Re: Aerosolování - nebezpečí

(př.Sousedík, 7. 12. 2010 11:44)

Správný technologický postup:ošetřování včelstev aerosolem pomocí vyvíječe,se dá nalézt na adrese výrobce.
Výzkumný ústav včelařský,s.r.o.
WWW.beedol.cz
S pozdravem příjemného dne přeje Honza. čao

Re: Aerosolování - nebezpečí

(př.Sousedík, 7. 12. 2010 11:45)

Správný technologický postup:ošetřování včelstev aerosolem pomocí vyvíječe,se dá nalézt na adrese výrobce.
Výzkumný ústav včelařský,s.r.o.
WWW.beedol.cz
S pozdravem příjemného dne přeje Honza. čao

ošetření včlstev gabo PA-92 :Varidol

(ozd.ref. Sousedik 23.11.2010, 23. 11. 2010 18:05)

Přátelé, včelaři a včelařky.
Po aplikaci GABONU _ jaké jste mněli postupné spady v jednotlivých včelstvech.
Jestli se po aplikaci VARIDOLEM zvýšily.
Děkuji za přízeň.
Honza

Re: ošetření včlstev gabo PA-92 :Varidol

(Jaroslav Matoušek, 26. 11. 2010 19:09)

Po GABONU jen pár roztočů. Po první aplikaci VARIDOLU v prvním včelstvu asi 190 ve druhém asi 70 roztočů.Po druhé aplikaci po třech týdnech téměř nic ( 2 a 1 ).
Jar. Mat.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26

následující »