Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde je místo pro předávání včelařských zkušeností, pro diskuze na včelařská témata ohledně např. ošetřování včel proti nemocem či péče o včely. V žádném případě diskuse nesmí obsahovat inzerci!  

Prosím o zachování pravidel slušnosti, o zveřejňování jména a příjmení přispívatele. Připomínám, že včelaři se navzájem oslovují jako přítel či přítelkyně, snažme se tyto pojmy v praxi naplnit, a snažme se ve svých příspěvcích nebýt jízliví, a nenapadat se navzájem. 

Pokud máte nějaké připomínky k činnosti základní organizace, tyto, prosím, směřujte přímo výboru základní organizace, např. prostřednictvím jednatele či jiného funkcionáře, případně je předneste na výroční členské schůzi. 

Pokud chcete přispět celým odborným článkem nebo je Váš příspěvek příliš dlouhý, pošlete nám jej na e-mail vcelari@gmail.com a my ho přidáme na stránky. 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

A co sny ?

(Jirka, 17. 9. 2008 20:45)

Abych trochu vzal včelaření z opačné stránky. Už jste měli nějaký sen související se včelařením? Mně se tohle stalo tento týden. Odebíral a čistil jsem podložky v podmetu a podkládal a nešly vůbec zasunout dovnitř. Tak se podívám zezadu, mám tuto možnost, do úrovně podmetu a v úle bylo tolik včel visících v hroznu, že podložka na ně narazila a nešla dovnitř. Přeji hezký den všem včelařům,čtenářům a přispěvatelům zvláště.

hydroxymethylfurfural

(Liberová, 16. 9. 2008 22:04)

Dobrý večer, co se týká uvedené látky v medovině, našla jsem zajímavý článek - vysoká škola chemicko-technologická.
odkaz je zde : http://www.vscht.cz/anl/soutez2007/abstrakt-Farkova.pdf

V závěru článku je uvedeno:

Závěr

Z dosud proměřených vzorků vyplývá, že ve vařených medovinách je obsah HMF vysoký,
což může souviset s technologickými postupy během přípravy. Na výrobu nevařených medovin
se používají kvalitní druhy medů, proto je v nich malé množství HMF. K potvrzení těchto závěrů
je třeba proměřit více vzorků medovin. V současné době probíhá měření obsahů HMF, glukózy a
fruktózy v závislosti na teplotě a době záhřevu medoviny.

Krmení včelí královny

(Brtník, 16. 9. 2008 21:09)

Přítel Jirka by neměl předpokládat, že to, co se mu nezdá být pravděpodobné, je mýtem, který jsem přebral od jiných autorů. Během mé včelařské praxe se mi již dvakrát stalo (vícekrát to zkoušet nebudu), že jsem se snažil uchovat mladou včelí královnu po vylíhnutí v klícce, kde měla med i vodu. Potravu zpočátku přijímala, ale o "vlastní přežití" do tří dnů bojovat přestávala a umírala. Tím bych ze své strany pokládal diskusi o přežívání včelí královny za uzavřenou (patrně se k tomuto tématu ještě vyjádří zadavatel otázky ing. Straka).
Rád bych předložil k veřejné diskusi svoji otázku. Víme, že při dlouhodobém skladování medu či při jeho vyšším zahřátí vzniká v něm látka hexametylfulfural. Obsahuje tuto látku i medovina, pokud byl při její výrobě med převařován, či perníky, kde je med přepékán? Přeji všem hezký den (v tuto chvíli spíše večer).

Krmení včelí královny

(Jirka, 15. 9. 2008 23:14)

Tak by mě zajímalo, zda pisatel Brtník má informaci o tom, že včelí královna sice s potravou, ale bez doprovodných včel po 3 dnech padne, zda to jen vyčetl, nebo sám odpozoroval či vyzkoušel. Osobně se domnívám, že existuje hodně mýtů, které autoři opisují jeden od druhého. Včelí královna je samozřejmě přirozenou a nejdůležitější součástí včelstva a bez ní padne celé společenství, nemá li možnost nějaké náhrady. Ale dotaz byl na přežití královny, ta patří do řádu hmyzu a logicky předpokládám, že se dovede o sebe postarat,má-li sosák, kusadla a zažívací ústrojí, ale bez doprovodu včel jistě nebude klást vajíčka ale bojovat v jistém smyslu o vlastní přežití. A pokud by paní administrátorka chtěla něco na našich stránkách vylepšit, navrhuji možnost opravy, případně smazání příspěvku autorem. Chybička se může vloudit.

Krmení včelí královny

(Brtník, 15. 9. 2008 22:05)

Včelí královna je schopná se sama nakrmit (klidně i medem a vodou, je-li to nutné pro její krátkodobé přežití). Delší dobu (zhruba nad tři dny) stejně není schopná bez doprovodu dělnic přežívat. Uvědomme si, že včelí královna není, jak píše Jirka, obyčejná včela, ale je důležitou částí "organismu" zvaného včelstvo. Tento organismus bez svých jednotlivých "orgánů", kterými jsou jedna matka, několik tisíc dělnic, případně v sezóně několik set trubců, není schopen dlouhodobě žít.
Rád bych také zareagoval na anketu, zda mají smysl včelařské stránky ZO ČSV Zlín. Myslím si, že mají, proto dnes hlasuji ANO (už proto, že při jejich zrušení bychom byli my, kteří se na ně čas od času podíváme, ochuzeni o vtipné repliky Jirky a ing. Straky).

internet

(Jaroslav Matoušek, 9. 9. 2008 20:17)

Zdravím všechny zlínské včelaře a ty,kteří mají zájem o internet /ale z nejrůznějších důvodů ho doma nemají/ upozorňuji na možnost využít přístupu na internet ZDARMA na všech pobočkách Krajské knihovny F.Bartoše ve Zlíně.Jedná se minimálně o 30 až 45 minut a pokud nejsou další zájemci i déle.Ani není třeba mít čtenářskou průkazku.
Třeba se ta informace bude někomu hodit.Jar.Mat.

krmení královny

(Jirka, 4. 9. 2008 21:25)

Podle mne je to tak, že i královna je obyčejná včela, takže se dokáže nakrmit sama, ale má-li obsluhu, tak proč si nedopřát větší komfort. Jirka

Seance u Hnilici

(Straka, 3. 9. 2008 21:57)

Tak vidíš, musíme diskutovat pouze sami, jestli to paní Liberové bude stačit a bude kvůli nám dvou udržovat stránky nevím ale můžeme to zkusit. K tomu krmení kyblíky se slámou to je již delší dobu známá metoda, nakonec v posledním Včelařství to bylo i vyfotografované. Kdysi jsem byl na přednášce českého včelaře, který byl na praxi v USA a ten vypravoval, že krmení tam - pokud se vůbec provádí tak probíhá tak, že přivezou sud -cca 200 l sirupu, ten postaví na včelnici někam doprostřed sud otevřou, vhodí hrst slámy a včely ze všech úlů létají do toho sudu a sladinu odnášejí do úlu. No to by u nás asi nešlo! Ale budiž to informace jak těžký je boj o ekonomiku ve včelařství. Ale vyhnul jsi se mojí otázce která zněla: Může se včelí královna sama nakrmit, nebo je odkázaná na doprovodné včely, které ji musí krmit. Tedy jinak umřela by bez nich hlady ? Odpověd na to má praktický význam, ale dumej - co myslíš !! Zatím zdravím

seance u pana Hnilici

(Jirka, 2. 9. 2008 22:03)

No,mě zaujalo několik věcí.
1/Krmení u velkochovatelů je přizpůsobené nutnosti být racionální a udělat to spolehlivě a dobře. Krmí totiž ve velkých kýblech, naráz celou dávku. a by se včely netopily, tak na vrchu je tenká upravená vrstva slámy. A roztok se lije přímo z cisterny, nebo pomocí čerpadla. Pro menší chovatele předvedl vlstní vyzkoušené pan Okál, 10-12 cm vysoký nástavek, rozdělený na 2 části. Do té větší se vrchem nalije roztok a ten pomocí několika štěrbin protéká do menší části, která je přístupná včelám a je také vystlána slámou. Takže včely vůbec nemohou do prostoru plnění a ke chovateli. Pak tam byla zajímavá část pro chovatele matek, oddělků atd. Až 4 oddělená malá včelstva v jednom nástavku. Mě ale zaujala ukázka ve včelíně, protože nyní jej tvořím. A sice to, jak dostat včely zevnitř. Je to finta, kterou musím také udělat při oknech. Kromě toho tam bylo více asi dobrých věcí, třeba to, že včely klidně přezimují v nezateplených úlech o síle 2-3cm dřeva atd.Zdraví Jirka

No nediv se

(Straka, 2. 9. 2008 16:49)

Je to jenom povrzení o tom, ze o diskuzi mezi včelaři ze Zlína není zájem. A proto se nediv, že pí Liberová to nechce dělat, v dobré víře to začala, odezva zádná a tak je znechucená. Ono u nás v ZO Zlín to smrdí od hlavy. Blbé a to zdůraznuji - blbé řeči šířené vedením, že jsme dobrovolná organizace a tudíž nemůžene od clenů nic chtít je ten spatný základ. Ano jsme dobrovolná organizace ale jenom do momentu kdy se rozhoduji, zda vstoupit ci ne jestli vstoupím, pak mám nejen práva- ty clenové znají ale i povinnosti ke kterým se nikdo nehlásí. To co prozívá paní Liberová mám já již za sebou. Moje tzv. poslední kapka byla kdysi na schůzi, kde předseda hledal pomocníky před nějakou akcí /jednoduché práce- pomoci se stavění stánků a pod./ Samozřejmě tam byli okamžitě samí bezrucí, nikdo se nepřihlásil Az po trapné chvíli se jeden přihlásil a sice s dotazem zda se bude organizovat letos i jiná další akce.No to jsem se již neudržel a rozčílil se v tom smyslu, že výbor nejsou sloužící členů, kteří by měli všechno odřít a pod. A co myslíš - nejen ze výbor se mne nezastal ale naopak jsem dostal vynadáno a tak jsem si řekl - ne tudy cesta nevede a přestal jsem ve výboru pracovat.A dodnes jsem alergický na řeči o relativismu - jak by se mělo a bvylo dobré a není to jenom černé a pod. Divíš se že nikdo nediskutuje a přitom počítadlo říká, že zde bylo dnes 8 lidí
Ale abych nemluvil abstraktně Co takhle popsat poslední seanci u Hnilici. Co se tam dělo, co se řešilo, co nevyšlo, co je u Hnilici k následování a pod. Byla by informace pro ty co tam objektivně nemohli bý - to jsem třeba já a zároven popíchnutí pro ty co mohli býtn a nebyly- snad by to vyvolalo u nich pocit - příště pojedu. Už toho bylo dost končím pro dnešek.

tak se divím

(Jirka, 31. 8. 2008 22:23)

že se nikdo další nehlásí a nic nepřipíše?

svět není černý ani bílý

(Jirka, 28. 8. 2008 21:20)

Je vidět, že jste asi nechodil do kostela, nebo nedával pozor, protože si myslím, že mnohé úvahy jsou v alegoriích a pak se snadno jeví jako nic neříkající.... Pokud však hlasujete, že něco neplní funkci, tak to neznamená 100% ne, jako by uvedená věc ani nebyla. Když např. toaletní papír neplní svou funkci, neznamená to, že je to špatný nápad. A pokud jde o uvedená letadla, tak vůbec nebyla řeč o tom, zda budou létat, či ne, ale o tom, zda doletí či nedoletí. Lidé se přece mohou dále pohybovat i jinými způsoby. Seance u př. Hnilici v Jasené dobrá, zajímavá i poučná.Účast 14, takže přiměřené času. Přeji brzké uzdravení, dobrou rehabilitaci a stále dobrou náladu.Jirka PS. V době vaší odpovědi jsem již nebyl na síti, takže vzkaz jsem nemohl vyřídit.

Svět není cerný ani bílý

(Straka, 28. 8. 2008 10:33)

Nejprve omluvu, mrzí mne, že se dneska nesetkáme, jsem totiž momentálně invalidní- zlámaná noha a tak nemohu na seanci jet. Tak tedy to co jsi mi napsal je akademická úvaha hodná katolického faráře. tedy nic neříkající. Tu stránku musí někdo spravovat a když ten někdo nebude vidětze o jeho práci není zájem tak ji nebude dělat. - tím spíše ze je to práce bezplatná. Když nebude o let letadla o kterém píšeš zájem tak nepoletí a tudíž bude bezpředmětné zda spadne nebo ne. Prosím pozdravovat na seanci Straka

svět není ani černý, ani jen bílý

(Jirka, 28. 8. 2008 9:14)

Vážený pane Strako, takové rozlišení na ano a ne je možné a také v přírodě existuje / i mezi lidmi / Replika o těhotenství je dostatečně známá. Neexistuje nic mezi tím. Ale ve většině veškerých procesů existuje jistá pravděpodobnost, kterou určují matematické vztahy. A obě hranice, jinak zvané meze, se sice vyskytují, ale vzhledem k množství alternativ velmi málo. Tak by podle teorie ano a ne, buď všechna letadla spadla, nebo doletěla. Takže přínos uvedených stránek shledávám v tom, že vůbec existují...nehledím na návštěvnost, kvalitu, témata, aktuálnost atd. Kolik organizací je má? nevím. Je totiž na těch co s nimi jakkoliv pracují, aby je dělali co nejlépe, přístupně a zajímavě pro ty jimž jsou určeny. S přáním hezkého dne a pěkného dnešního výjezdního zážitku Jirka

Hlasování

(Straka, 27. 8. 2008 21:57)

milý Jirko zajímalo by mne v cem "částečně" shledáváš přínos těchto stránek,kouknul jsem ted na pocítadlo a je tam 20 přítomných za dnešek a příspěvků tak to srovnej- stojí to za námahu, kterou s tím paní Liberová má. Zdravím

hlasování

(Jirka, 27. 8. 2008 20:21)

Také jsem hlasoval. Jistě pochopíte, že částečně. Neboť oba extrémy pro ano a ne nejsou pravdivé. takže ono částečně je pro každého asi jiné. A jde nyní o to, aby se procento částečně zvětšovalo. Také přeji hezký den.

Anketa

(Straka, 27. 8. 2008 18:59)

Ten druhý hlasující jsem byl já a samozřejmě jsem hlasoval, že neplní.Také se mi nelíbí, že těch pár diskutujících se nepodepíše příjmením ale jakýmsi názvem Pepík, Josef a pod. To pak zavdává domněnky, že např Pavel - viz poslední příspěvek je předseda ale asi ne což se vyskytlo již u reakce na můj článek O moru včelího plodu - viz tam. Proc se Pavel musí skrývat pod názorem , že mu po Gabonu nepada varoaza to nevím.

Ještě jednou dnes :-)

(Liberová, 27. 8. 2008 14:42)

Pokoušíme se o aktualizaci stránek a na úvodní stranu jsme přidali anketu - Plní stránky svůj účel? Zatím jsem hlasovala jen já, hlasovala jsem ne, a proč ne, to jsem popsala v minulém příspěvku.

četnost návštěv

(Liberová (administrátor), 27. 8. 2008 14:24)

Tak si trochu započítáme. Na počítadle je teď 508 návštěv. Počítadlo jsem na stránky přidala 3.2.2008. Tzn., že za uplynulých 7 měsíců zde bylo cca 510 návštěv. Toto číslo vydělím sedmi, takže zjistím, že měsíčně zde bylo 73 návštěv, což je vyděleno 31 - 2,3 návštěvy denně. V tomto počtu jsou zahrnuta i ta v předchozím příspěvku zmíněná nakouknutí. Je to dost? Plní stránky svůj účel? Z mého pohledu ne. Možná sami vidíte, že se už nevěnuji aktualizaci stránek jak by bylo potřeba, ale když nevidím smysl, tak mě přechází chuť této činnosti věnovat svůj čas. Stránky nebyly založeny jako moje osobní stránky, kde bych chtěla psát o své práci se včelami. Stránky byly založeny pro organizaci, pro zviditelnění činnosti organizace, pro pružné řešení nákazové situace, informovanost členů, pro předávání informací, zkušeností, diskusí nebo pro pořádání anket, které by zjišťovaly většinový názor členů organizace na aktuální téma. Chtěla jsem plnit funkci administrátora, který by se o stránky staral, avšak náplň stránek by byla v rukou členů organizace popř. návštěvníků stránek naší organizace. Bohužel tento můj záměr asi pochopil pouze pan Straka. Proto si myslím, že stránky svoji funkci neplní. Přeji Vám všem pěkný den.

Tak snad se to rozhýbe !!!!!!

(Straka, 27. 8. 2008 13:45)

Tak poradte jak to udělat aby vcelaři jenom nenakukovali a také se zapojili. dal jsem dotaz 10.8. a nikdo neodpovídá, to se kazdý bojí napsat svůj názor. Čekám !!!! P.S. Dole je popčítadlo návštěv, které ukazuje, ze návstěvy jsou


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26

následující »