Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpravodaj zlínských včelařů č. 26

27. 8. 2008

 

Zpravodaj zlínských včelařů

Vydává ZO ČSV Zlín

 

Číslo 26 – duben 2008

 

Kontaktní adresa: Boněcká 279, 760 01 Zlín; tel. 577 212 041

 

Motto:

Všechny léky jsou v květech,

všechny květy jsou v medu. 

upr. Josef Okál

Úvod

 Milí přátelé, včelařky a včelaři,

 

tak nám opět končí zimní období a v nastupujícím předjaří se díváme s větším či menším optimismem na to, co nám nastávající sezóna přinese. Bohužel ale jsou v letošní zimě (či už podletí) zaznamenány větší ztráty včelstev než obvykle, a tak bych nás včelaře rozdělil zhruba do tří kategorií:

 

-         první skupinu tvoří včelaři, kteří vyzimovali všechna včelstva (nebo aspoň většinu), a ti se můžou těšit, že vyprodukují letos hodně medu (který se jim navíc bude dobře prodávat). Ty bych poprosil, aby také vytvořili nějaké oddělky či smetence pro ty méně úspěšné či začínající včelaře (samozřejmě pokud se nenacházejí v ochranném pásmu moru)

-         druhá skupina jsou včelaři, kteří mají nyní zhruba polovinu včelstev jako vloni. Ti by se měli snažit produkční včelstva zbytečně neoslabovat, naopak je držet v síle a produkovat med a na závěr sezóny (přelom června a července) pomocí přeletáků doplnit stavy včelstev na loňskou úroveň

-         třetí skupina jsou včelaři, kteří jsou momentálně téměř nebo úplně bez včel a přemýšlejí, co dál (a také, kde se stala chyba). Doufám, že většina z této třetí skupiny v tuto chvíli nerezignuje, ale sežene si brzy nějaký oddělek a začne opět se včelařením. Věřte, že bude líp a bylo by škoda nechat dlouhodobě naše úly osiřelé.

Kromě těchto tří skupin je zde možná i malá část chovatelů včel (záměrně neříkám včelařů), kteří sice mají v úlech včely, ale zvažují nyní, zda s chovem včel pokračovat. Pokud si tito lidé položí otázku, zda se jim nezasteskne v příštích letech po vůni včelstva při jeho otevření, po pozorování včel přilétajících na česno s nákladem pylu a nektaru, po jejich bzukotu, po pohledu na vytékající med z medometu a jeho ochutnávání a po spoustě dalších radostí (a snad i starostí) při chovu včel a na tuto otázku si odpoví, že s ukončením včelaření nemají problém, pak si myslím, že nikdy skutečnými včelaři nebyli a mají v tuto chvíli ideální příležitost včely prodat.

Jenže většina z vás (možná všichni) včelaření milujete, a proto vám i v letošní sezóně přeji hodně radosti ve vaší krásné zálibě a „plné hrnce medu“.

Pavel Šimeček

Důležité informace

Dotace pro začínající včelaře

  Zpráva z tisku: „Na základě dobrých zkušeností bude Zlínský kraj i letos pokračovat v podpoře začínajících včelařů. Podmínky pro možnost získávání účelové neinvestiční dotace společně s formulářem žádosti budou od 3. března uvedeny na webových stránkách Zlínského kraje (www.kr-zlinsky.cz). Konečný termín pro podávání žádostí je stanoven na 3. 4. 2008.

P.S. Podle informací z OV ČSV Zlín dojde pravděpodobně ke zpřísnění podmínek pro udělení dotací a tím i k posunu termínu přihlášek.

Josef Okál

Nejúčinnější propagace našeho medu!

  Naše nabídka se dostane do 256 tisíc domácností v celém Zlínském kraji.

Krajský úřad vydává měsíčně své periodikum Okno do kraje. Okresní výbor ČSV Zlín inicioval u KÚ návrh na reklamu včelařství a zejména včelích produktů, která by oslovila poutavým způsobem všechny obyvatele Zlínského kraje. Námět pro zviditelnění včelařství a včelích produktů jsem připravil tak, aby se všichni čtenáři dozvěděli o významu včel pro naši přírodu a zejména pak o včelích produktech a o jejich příznivém vlivu na naše zdraví, hlavně o medu. Návrh má být publikován v Oknu do kraje asi v květnovém vydání. Každý včelař může takto svůj med prezentovat!

                                                                                                                                                                            Josef Okál

 Co pro nás a naši přírodu znamenají včely

 

Včely musí navštívit 5 milionů květů pro vznik 1 kg medu. 90 % jejich činnosti slouží k opylování květů  a 10 %  pro produkci medu, pylu, propolisu, mateří kašičky, včelího vosku a jedu.

Sladíte medem nebo cukrem?

Med je přírodním extraktem rostlinné šťávy obohacené o vše, co rostlina získává z půdy, vody i ze vzduchu.

Čím med prospívá našemu zdraví?

              je zdrojem energie

              je snadno stravitelný

              posiluje imunitu

              zlepšuje trávení zejména u dětí a seniorů

              napomáhá při léčení chorob

              je to ekologicky čistý produkt

Co med obsahuje?

Jednoduché cukry, minerální látky, dextriny, draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, bílkoviny, enzymy, hormony, aromatické látky, vitamíny, stopové prvky a rostlinné silice, které posilují obranyschopnost našeho organismu.

A co cukr?

Cukr je vyráběn průmyslovou technologií. Při trávení musí projít štěpením v játrech, čímž zatěžuje lidský organizmus a ochuzuje jej o látky, které jsou obsaženy v medu. Je pouhým sladidlem.

Jak med působí na naše zdraví?

Je zdrojem potřebné energie, má hojivé účinky na lidskou kůži a na sliznici. Umí hospodařit s vodou v našem těle, brání svalovým křečím. Příznivě působí na cévy a srdeční činnost. Zpevňuje kosti, chrupavky, brání zubnímu kazu, udržuje rovnováhu cholesterolu v krvi, podporuje činnost ledvin, tvorbu červených krvinek, zmírňuje kornatění tepen a vzniku aterosklerózy. Snižuje horečku při chřipce a nachlazení.

Jedna lžíce medu denně prospěje Vašemu zdraví.

Z uvedených příznivých důvodů je ideální nakupovat kvalitní med přímo od známého včelaře v našem kraji a za cenu, která bude odměnou včelám za jejich péči o naši přírodu i včelaři za jeho obětavou práci při chovu včel.

 

                Včelaři zlínského kraje a odbor životního prostředí

krajského úřadu Zlínského kraje

 

Slavnostní prapor zlínských včelařů

 

Díky pochopení převážné části našich členů jsme již získali na úhradu praporu 10.824,- Kč,
od OV ČSV Zlín 1.000,- Kč a od firmy Epos s. r. o. 2.000,- Kč. O další finanční úhrady jsme požádali Magistrát Města Zlína. Vzhledem k pozitivnímu ekonomickému vývoji jsme již zadali výrobu praporu a předběžný příslib realizace máme přislíben k 30. dubnu 2008.

                                                                                                                                                             Za výbor ČSV Zlín

                                                                                                              Josef Okál, František Novák, Pavel Šimeček

Plány na další období

Včelařská pouť

   V neděli 18. května 2008 se uskuteční už 6. pouť včelařů na Svatý Hostýn. Doprovodný program bude probíhat už od soboty, slavnostní mše svatá s olomouckým otcem arcibiskupem Janem Graubnerem se uskuteční v neděli v 10.15 hodin. Při této bohoslužbě bude posvěcen nový prapor zlínských včelařů. 

Andrea Šimečková

 Zájezd

 V sobotu 9. srpna 2008 uspořádá naše ZO zájezd k př. Sedláčkovi do Bučovic. Odjíždět budeme v 6.30 h z již tradičního místa u bývalého koupaliště Svitu.

Po příjezdu do Bučovic navštívíme některé stanoviště včelstev př. Sedláčka, poté vyslechneme jeho přednášku s besedou o racionálním chovu včel a využití včelích produktů. Jak mnozí z vás vědí, př. Sedláček je nejenom výborný včelař, ale dokáže se také o své zkušenosti nezištně podělit, takže určitě každý z nás získá spoustu nových poznatků pro svoji včelařskou praxi. Pro úspěšné včelaření zde bude také možnost zakoupení včelařských potřeb za výhodné ceny.

U př. Sedláčka si též poobědváme a poté se vydáme přes Kyjov do Milotic, kde navštívíme nádherný renesanční zámek s krásnou zahradou ve francouzském stylu.    

V pozdním odpoledni se ještě zastavíme u „Šidlen“, což je vesnička, kde nenajdeme jediný rodinný dům, zato jsou zde desítky krásných vinných sklípků (pro mnohé z vás to bude docela překvapivé, protože se s něčím podobným ještě nesetkali). A po vinném občerstvení, případně i zakoupení vína, se vydáme domů.

Cena zájezdu je 250 Kč a je v ní kromě jízdy autobusem zahrnut i chutný oběd. Přihlašujte se (spolu se zaplacením) u př. Maňáka a př. Šimečka.

Pavel Šimeček

 

Kde jste mohli být

Včelařský ples

 

 Včelaři i sympatizanti se sešli na tradičním včelařském plese tentokrát v sobotu 12. ledna, samozřejmě na tradičním místě – Interhotelu Moskva ve Zlíně. O doprovod k tanci se postarala Zlínská muzika, výborné vystoupení předvedli tanečníci a tanečnice z Fortuny Zlín, bohatá tombola udělala radost mnoha výhercům.

                Tak zase za rok na tradičním místě!

 

Odborná včelařská přednáška

 V neděli 9. března se 29 posluchačů sešlo na zajímavé a podnětné přednášce Ing. Jiřího Zigala. Obsahem přednášky byly moderní způsoby včelaření, ale došlo i na varroázu a mnoho dalších témat. O přestávce si mnoho zájemců zakoupilo různé včelařské potřeby a literaturu, kterou Ing. Zigal přivezl s sebou.

Dotazů bylo hodně, a tak se po přednášce rozproudila čilá diskuse – a kdybychom už nemuseli končit, snad by se tam diskutovalo do večera.

Andrea Šimečková

 

Okénko důvěrníků

 
 Na setkání důvěrníků 5. 4. 2008 se Vám dostává do ruky jarní číslo Zpravodaje zlínských včelařů. Rád bych Vás všechny pozdravil s vírou, že naše včelky přežily tuto opět neobvyklou zimu. Jako každý rok, tak i letos nás čeká v průběhu včelařského jara, léta i podletí hodně příjemné práce s našimi včelkami i našimi členy.

Dovolil bych si připomenout některé povinnosti a úkoly, na kterých pracoval výbor ZO, pro tuto sezónu:

1/ Ve dnech 6. – 10. 4. 08 se uskuteční Velká včelařská výstava v Brně na Výstavišti. Výbor vyzývá zájemce, aby se přihlásili na březnové seanci 27. 3. 08, abychom se dohodli na možnostech dopravy.

2/ Ve dnech 17. – 18. 5. 08 se uskuteční 6. včelařská pouť na sv. Hostýně s doprovodným programem. Rádi bychom na ní prezentovali náš stavovský prapor, který na této pouti necháme posvětit. Chtěl bych zároveň tímto poděkovat všem, kdo na tuto insignii naší ZO již přispěli nebo se chystají přispět. Jakmile bude prapor uveden v činnost, zveřejníme všechny dárce a sponzory, kteří se na něm finančně podíleli, v našem Zpravodaji. Výbor ZO ČSV Zlín se k pořízení praporu postavil velmi odpovědně a pokud nebude dostatek finančních prostředků, garantuje úhradu osobními půjčkami do doby, než vyčerpáme všechny možnosti dárců, sponzorů a přátel dobré myšlenky. Je to znak naší ZO, který budou užívat generace po nás.

3/ Na červnové seanci 26. 6. 08 je nutno odevzdat požadavky na léčivo pro včelstva všech našich členů a tímto také žádáme o nahlášení počtů vyzimovaných včelstev. Po zkušenostech z posledních nepříznivých zimních měsíců, kdy v některých oblastech naší republiky padly stovky, možná tisíce včelstev, rozhodl se výbor provést letošní podletní léčení plošně. Je to velké sousto, ale pokud k tomu přispěje každý člen odpovědným přístupem, věřím, že se to podaří. Máme na to 4 měsíce, a to je dost času na to, abychom se dobře připravili. Budeme o tom jednat na setkání důvěrníků a chtěl bych poprosit všechny členy, aby jim byli odpovědně nápomocni. Zároveň bych tímto požádal, kdo by byl ochoten absolvovat kurz obsluhy aerosolové techniky, který se koná 29. 9. 08 a pořádá jej Výzkumný ústav včelařský s.r.o. Dol, ať se přihlásí u kteréhokoli člena výboru ZO.

4/ Výbor pořádá jako každoročně zajímavý zájezd ke zkušenému včelaři a chovateli matek. Letos to bude k př. Sedláčkovi do Bučovic. Jistě ho znáte, navíc je majitelem truhlářské dílny, vyrábí úly a jiné včelařské pomůcky, vykupuje vosk, propolis a prodává mezistěny. To vše je možné u něj v den zájezdu vyřídit. Termín zájezdu je sobota 9. srpna, podrobnosti jsou na jiném místě Zpravodaje.

5/ Nezapomínejte, že je každému našemu členu připraven pomoci ve zpracování voští vyvíječ páry. Ten včelař, který s jeho pomocí vosk tavil, jej využije znovu; ten, kdo to nezkusil, neví, jak je to jednoduché. Je připraven na tel. 739568859.

6/ Jako poslední věc bych připomenul, že do 15. září jsme povinni nahlásit včelstva zazimovaná k 1. 9. 08 a odevzdat řádně vyplněnou žádost o dotaci na tyto včelstva. Ten, kdo tuto povinnost nesplní, přijde o dotace. Zároveň s výplatou dotací bude vyplacena náhrada za aerosolování v loňském roce. Nezapomeňte mi odevzdat vyplněná hlášení o registraci, abych je mohl hromadně odeslat do Hradiska.

Přeji všem členům naší ZO úspěšnou včelařskou sezonu v pohodě a zdraví, hojnou snůšku, zdravá včelstva a radost z práce okolo nich.

Referent pro důvěrníky František Novák 

 

OV ČSV a spřátelené organizace

Atraktivní zahraniční zájezd

Včelaři z Frýdku-Místku nás zvou na zajímavý odborně-kulturně-rekreační zájezd do Slovinska a do Chorvatska.

Předběžné informace o zájezdu:

Termín – 26. května až 1. června 2008

Předpokládaná cena – 6 000 Kč na osobu

V ceně – doprava, noclehy, polopenze, přednáška, návštěvy u včelařů, 3 dny u moře v Chorvatsku

Bližší informace u př. Kopečka, mob. 604 402 063

Josef Okál

 Co chystá OV ČSV Zlín pro včelaře?

 Dne 7. června 2008 se uskuteční v Jasenné na včelíně u př. Hnilici odborná beseda o nástavkovém včelaření s přednáškou př. Motyky. Informace: Josef Okál

Nápady, postřehy, zajímavosti, ohlasy…

 Nemoc zdecimovala včely, bude málo medu i ovoce

  Zlínsko/ Včelaři zažívají nejhorší zimu za minimálně posledních sto let. Z půl milionu včelstev se jara dožije možná polovina. Některé odhady však mluví o ještě horších číslech. Na svědomí to má nevinně vypadající brouček varroa destructor, který napadá včelí plod, ale i dospělé včely.

Letošní zima byla hororová

„Ve zlínském okrese je situace přece jen o něco lepší, ale nechci to zakřiknout, stavy včel se pravidelně počítají až na jaře. Už teď ale mohu říct, že tak hororovou zimu čeští včelaři ve své historii ještě nezažili. V současné době mám na Zlínsku hlášenu asi třetinu mrtvých úlů z celkového počtu deset tisíc, což samo o sobě je katastrofa. Sám už jsem přišel o pět včelstev z patnácti,“ smutně konstatuje předseda zlínského okresního sdružení Českého svazu včelařů Jan Švancer z Napajedel.

Varroáza byla v minulém století do Evropy zavlečena z Indie. Přímo na naše území se asi před patnácti lety dostala ze Slovenska. Poměrně úspěšně se jí dá čelit včasným léčením. Ani to však někdy nepomáhá.

Někteří včelaři neléčili správně

„To, co nyní zažíváme, je podle mě důsledkem špatného postupu v loňském roce. Po extrémně teplé zimě se mělo začít s léčbou účinnými chemickými preparáty už na začátku července. Mnoho včelařů však nechtělo obětovat snůšku, léčení odkládali a tady je výsledek,“ myslí si šéf zlínských včelařů Pavel Šimeček.

S tím však ne každý včelař souhlasí. „Léčil jsem poctivě přesně podle rad odborníků, přesto mám už pět včelstev pryč a dalších pět je hodně slabých. Člověk je proti varroáze zkrátka bezbranný,“ tvrdí včelař Josef Okál ze Štípy.

„Jedno včelstvo má hodnotu téměř tří tisíc korun. Myslím si, že pokud nepomůže stát, hodně včelařů po této zimě skončí,“ pokračuje Okál.

Role hmyzu je nezastupitelná

Podle odborníků může současná situace znamenat, že letošní rok se bude muset domácí trh prakticky obejít bez českého medu. Jeho cena tak logicky poskočí o několik desítek procent.

Dalším možným důsledkem řádění varroázy je i neúroda ovoce. Mnoho stromů totiž bude nedostatečně opylováno, a to se může na celkové produkci ovoce významně podepsat.

„Většina květenství je hmyzosnubná. Role včel je zde tedy nezastupitelná a jsem přesvědčen, že řádění varroázy se na úrodě ovoce, ale i obilovin či zeleniny podepíše,“ vysvětlil Zdeněk Chvátal z odboru životního prostředí Zlínského kraje. (rh)

Popis obrázku: Bez úhony přežilo letošní zimu jedenáct včelstev Pavla Fláma z Vlčkové na Zlínsku. Jinde v regionu situace tak dobrá není. Včelaři už odhalili asi 25 ohnisek moru. „Chceme prosadit, abychom mohli včelstva léčit antibiotiky tak, jak je to běžné v zahraničí. U nás se musejí úly i se včelami spálit,“ popsal. 

Co o nás píše Zlínský deník 25. 2. 2008

 Svatý Ambrož ve slovenské katedrále

Nejkrásnějším pomníkem gotického umění stavitelského na Slovensku je katedrála v Košicích postavená v letech 1382 až 1497 (restaurována v letech 1877 až 1896). Pro včelaře je zvláště pozoruhodná kazatelna v katedrále. Jednotlivá pole kazatelny jsou zdobena reliéfy. Na jednom z nich je sedící postava s úlem, košnicí, ve spodním pravém rohu. Postava s biskupskou mitrou na hlavě zpodobňuje biskupa Ambrože. Ambrož (Ambrosius), biskup milánský, prohlášený později za svatého, byl ochráncem včel a včelařů. Žil v letech 340 až 397 našeho letopočtu. Jeho životopisec vypravuje, že když ještě jako nemluvně spal v kolébce, přiletěl náhle roj včel a usadil se maličkému na obličeji a na ústech, ale neublížil mu a pokojně odletěl. Usoudilo se z toho, že se stane znamenitým mužem a řečníkem, což se později vyplnilo, a nadto se včely staly jeho zálibou. Jakby také ne, když jistě o příhodě z útlého věku velmi často slýchal.

           dodal Jaroslav Fianta

  Pro pobavení

Přijde Pepíček za včelařem s hrncem. „Maminka prosí o med tady do toho hrnce.“ Včelař mu nalije med a ptá se: „A kde máš peníze, Pepíčku?“ – „No, ty jsou v tom hrnci…“

 Říká soused škodolibě druhému: „Co koukáš, jako by ti uletěly včely? To ti ta tvoje zřejmě zase udělala k obědu kaši!“ – „Měl jsem uzené koleno,“ odvětí druhý soused, „ale uletěly mi včely.“

 

Koutek poezie

První včelka letí celá zlatá,

 

bzukot její koncert slitý v jeden tón.

 

Jaro zaklepalo na vrátka,

v poplach bije jako zvon.

Plno spěchu, plno píle

je v tom úlu, včelím sídle…

 

Květoslava Palíšková

 


 

Zpravodaj zlínských včelařů: vychází 2x ročně

Vydávání schváleno členskou schůzí.

Předáno do tisku: duben 2008


Pavel Hurta, František Novák, Josef Okál, Jan Sousedík, Pavel Šimeček

Pro členy ZO ČSV Zlín bezplatné – hrazeno z členských příspěvků.

Uzávěrka příštího čísla: 10. října 2008